Langyos Joe Biden fogadtatása Európában. Kína és Oroszország ellen vagy velük? Ez itt a kérdés!
Joe Biden amerikai elnök e heti európai útján a G7-ek, a NATO és az EU vezetőivel találkozik Ez az első igazi próbatétel a “nyugati világ” számára, amely az Amerika és szövetséges partnerei összefogását célozza, Kína és Oroszország újjáéledő tekintélyelvűsége ellen. Biden nézeteinek középpontjában az a meggyőződés áll, hogy a világ egyre inkább két egymással versengő kormányzási rendszerre – demokratikus és autoriter – oszlik, és hogy az Egyesült Államoknak, valamint szövetségeseinek és partnereinek egy közös stratégia mentén kell összefogniuk, hogy erőteljesebben versenyezhessenek egymással.
Az európai válasz eddig langyos volt. Biden és csapata megdöbbent azon, hogy Európa nem hajlandó elfogadni a programját. Berlin különösen a Kínával kötendő uniós beruházási szerződést és az Oroszországgal tervezett Északi Áramlat-2 gázvezetéket támadó amerikai álláspontot nehezményezi – mindkettőt Washingtonban úgy tekintik, mint Kína térnyerését a nyugati oldalon.
Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök már eleve intette az EU-t attól, hogy blokkot alkossanak vagy “összefogjanak” Kína ellen.
E vonakodás hátterében Európa érthető módon arra törekszik, hogy a kereskedelem terén továbbra is pragmatikus együttműködést folytasson Pekinggel, és ne álljon az USA és Kína közötti egyre élesedő rivalizálásban egyik oldalra sem.
AZ EU irányitói részéről mégsem nem lenne bölcs dolog figyelmen kívül hagyni az amerikai elnök közeledését. Az elmúlt évtizedek leginkább Európa-barát amerikai elnöke, Biden jelenti a legjobb lehetőséget nemcsak a haldokló transzatlanti szövetség új korszakra való felkészítésére, hanem a multilateralizmus új – immár nem liberális politikai alapon működő változatának előmozdítására is. Ebben a vízióban a hasonlóan gondolkodó észak-amerikai, európai és ázsiai demokráciák kisebb csoportjai saját új kezdeményezésekkel léphetnének fel annak a modern, mindenki számára elfogadható nemzetközi környezetnek a kialakítására, melyben Kína és Oroszország tevékenykedik.
(Foràs:Carnegie)