Hova lett a G7-ek ereje? Szembe tud e szállni az illiberalizmussal?
Amikor a G7-ek 1975-ben megalakult, az iparosodott nemzetek csoportja a globális GDP több mint 80 százalékát adta, és szép jövő elé nézett.
Az angliai Cornwallban ezen a héten összeülő csoportnak rengeteg a feladata, de ereje alig. A globális gazdasági hatalom mindössze 40 százalékát és a világ népességének 10 százalékát képviseli, így nehéz az alapvető globális kérdésekkel szembenéznie.
A G7-ek csoportja számos ambiciózus bejelentést tett, a vakcinák fejlesztésének felgyorsításától kezdve az éghajlati válság elleni küzdelemig és a globális adózás reformjáig. A kérdés az, hogy valóban képesek lesznek-e ezeket a vállalásokat teljesíteni.
Az igazi erőt ma már nem a G7 jelenti, hanem a G20, amelyben Kína is részt vesz. Immár a G20-ak, a nemzetközi gazdasági együttműködés legfontosabb fóruma.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság igyekszik a G7-et értékközpontú csoportként beállítani, amely a nemzetközi rendet védi az illiberális vagy tekintélyelvű kihívókkal szemben. Kína gazdasági, technológiai és katonai ereje, valamint a globális színtéren való fokozott magabiztossága beárnyékolja a cornwalli csúcstalálkozót. Ma màr Kína nélkül nem lehet a világ alapvető kérdéseiről dönteni.
(Forràs:Politico)