Az Európai Parlament elfogadta a nemzeti helyreállítási terveket
Az EP képviselők kiemelik, hogy a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz történelmi jelentőségű ideiglenes válságkezelési megoldás, amelynek segítségével az uniós tagállamok összesen 672,5 milliárd eurónyi, támogatásként vagy kölcsönként felvehető összegből kezelhetik a koronavírus-járvány hatásait.
A felhasznàlàs legfontosabb területei: zöld és a digitális átmenet, a versenyképesség, a társadalmi kohézió, az intézmények válságkezelése és felkészültsége, valamint az oktatás.
A költségvetés legalább 37 százalékát az éghajlat védelmére, többek között a biológiai sokféleségre kell fordítani. A képviselők kiemelik, hogy a digitális átmenetre szánt forrásokat (amely teljes büdzsé 20 százaléka) olyan projektekre kell elkölteni, amelyek az Unió biztonságát és digitális infrastruktúráját erősítik.
Az EP képviselők ragaszkodnak hozzà, hogy a Bizottság ne fogadjon el valódi hozzáadott érték nélküli, újracsomagolt projekteket, a reform- és beruházási tervekben releváns, egyértelmű, részletes és ellenőrzött célok, lépések és költségszámítások szerepeljenek. A korrupció, csalás és összeférhetetlenség csak így előzhető meg.
A képviselők végül az új jogállamisági mechanizmusra hivatkozva hangsúlyozzák: egyetlen projekt sem lehet ellentétes az uniós értékekkel. Biztosítani kell, hogy a tervek végrehajtása és ellenőrzése során a kormányok érdemben egyeztetnek a civil társadalommal, a szociális partnerekkel, és a helyi és regionális hatóságokkal.