Jó hír a gazdag államoknak, a G-7-ek megállapodtak. Magyarországot a döntés hidegen hagyja.
A G-7-ek találkozóján Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodott a multinacionális vállalatok 15 százalékos minimális globális társasági adókulcsról.
A minimumadó bevezetését az indokolta, hogy a multinacionális nagyvállalatok adóelkerülési konstrukciói az elmúlt években egyre nagyobb összegekkel rövidítették meg az államok költségvetését. Annak érdekében, hogy a legalacsonyabb adót kelljen fizetniük multinacionális vállalatok leányvállaltokat hoztak létre azokban az országokban, ahol viszonylag alacsony a társasági adó, és ott realizálták nyereségüket.
A mostani eredmény azért születhetett meg, mert az Egyesült Államok lemond az Amerikában székhellyel rendelkező multinacionális digitális cégek tengerentúli nyereségének bizonyos adóztatási jogairól. Ez annyit jelent, hogy a multinacionális cégeknek abban az országban kell adót fizetniük, amelyben a nyereségük képződött.
A “globális” adókulcs egyelőre csak az aláíró hét országra ró kötelezettséget, ezt szeretnék minél szélesebb körben kiterjeszteni. Magyarország, ahol a társasági adó 9%-os, számos befektetőt elveszítene, amennyiben kötelező lenne az adókulcsot 15%-ra emelni. Szíjjártó Péternek nem kell idegeskednie, a “globális” minimál adó, hazánkra nem vonatkozik. Egyelőre!
G7, minimál adó, társasági adó, Szíjjártó Péter, adókulcs, globális, multinacionális vállalat,