Ki kezelje az egészségügyi válságokat? Az EU vagy a nemzetállamok maguk? Már megint szembemegyünk az uniós állásponttal
Az Európai Parlament megbízásából 2021 márciusában és áprilisában készült közvélemény-kutatás szerint az uniós polgárok lezárások egészségügyi hasznát összességében többre értékelik, mint az általa okozott gazdasági károkat. Nem úgy a magyarok. Mi a gazdasági károkat előbbrevalónak tartjuk, mint a lezárások egészségügyi hasznát. Magyarországon az uniós átlaghoz képest a legmagasabb mértékben fordított az arány: a válaszadók 60 százaléka szerint a gazdasági károk felülmúlják az egészségügyi előnyöket.
Az EU polgárainak 31 százaléka tapasztalta személyes anyagi helyzetének romlását a járvány miatt, a magyarok 38 százaléka tapasztalta saját bőrén a járvány anyagi következményeit.
A magyar válaszadók az uniós átlagnál nagyobb arányban számoltak be bizonytalanságról (50 százalék), ugyanakkor reményről is (39 százalék). A harmadik leggyakrabban említett érzelem Magyarországon is a tehetetlenség volt (37 százalék). Ugyanakkor Magyarországon az együttérzés és a segítőkészség érzete jóval magasabb az uniós átlagénál (10 illetve 8 százalékponttal).
Egyértelmű összefüggés látszik az érzelmek és a személyes helyzet alakulása között: azok, akiket anyagilag is megviselt a járvány, gyakrabban számoltak be olyan negatív érzelmekről, mint a bizonytalanság, frusztráció és tehetetlenség. Említésre érdemes az is, hogy az európaiak nagy többsége (79 százaléka) elégedett az életével, és háromból hozzávetőleg két állampolgár derűlátó az EU jövőjét illetően.
Az európaiak 74 százaléka szeretné, hogy az EU-nak több hatásköre lenne az olyan válságok kezelésére, mint például a koronavírus-járvány. A járványkezelésben a biztonságos és hatékony oltóanyagokhoz való gyors hozzáférést tartják a legfontosabbnak (39 százalék). A második helyen a kezelések és az oltóanyag fejlesztése áll (29 százalék), amelyet egy európai válságstratégia kialakítása (28 százalék) és egy európai egészségügyi politika (25 százalék) követnek.
A magyar válaszadóknál is egészségügyi témák állnak az első két helyen (oltásokhoz való hozzáférés 34 százalék számára, európai egészségügyi politika 32 százalék számára), míg a harmadik leggyakrabban említett cél az, hogy az Unió segítse a tagállamokat a járvány által sújtott vállalkozások és munkavállalók támogatásában (29 százalék).
Eurobarométer, közvélemény, magyar álláspont, egészségügy, vírus, oltás, válság