Elmarasztalták az EU-kormányokat, amiért tartózkodtak az ENSZ gázai tűzszünetről szóló szavazáson
Németország, Olaszország, Hollandia, Görögország és Hollandia kormányát bírálták az EP képviselők, főként az ellenzéki képviselők, amiért tartózkodtak egy ENSZ-határozat elfogadásakor, amely felszólította Izraelt, hogy humanitárius tűzszünetet kössön, anélkül, hogy elítélte volna a Hamászt.
Az európai szavazások infografikus térképe
A határozatot Jordánia nyújtotta be az ENSZ Közgyűlés pénteki ülésén. Több ország, köztük Németország és az Egyesült Államok is megpróbálta, de végül nem sikerült elérni, hogy a Hamász terrorjának elítélése is bekerüljön a határozatba. Ehelyett a végül 120 ország támogató szavazatával elfogadott változat tűzszünetre szólított fel, és általánosságban elítélte a civilek elleni erőszakot.
Németországban a hétvégén a különböző pártok és a civil társadalom kritikusai szólaltak fel, miután Annalena Baerbock (Zöldek) külügyminiszter tartózkodott.
“Mivel az állásfoglalás nem nevezi meg egyértelműen a Hamász terrorszervezetét, nem szólít fel elég egyértelműen az összes túsz szabadon bocsátására, és nem erősíti meg Izrael önvédelemhez való jogát, sok európai partnerünkkel együtt úgy döntöttünk, hogy nem szavazunk mellette” – mondta Baerbock a szavazás utáni nyilatkozatában.
Míg a Tagesspiegel kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a tartózkodásról szóló döntést a Zöldek vezette külügyminisztérium és a szociáldemokraták vezette kancellária egyeztette, a harmadik koalíciós partner, a liberális FDP ellenállást tanúsított.
“A külügyminisztérium szavazása kiábrándító és érthetetlen” – mondta a lapnak Bijan Djir-Sarai, az FDP főtitkára. Kritikát fogalmaztak meg a konzervatív ellenzéki pártok, a CDU és a CSU, valamint Izrael németországi nagykövete, Ron Prosor is, aki szerint a tartózkodás “nem elég”.
Annak ellenére, hogy a holland küldöttség egyetértett a dokumentum tartalmának nagy részével, kijelentette, hogy a tartózkodáshoz az vezetett, hogy kihagyták Izrael önvédelemhez való jogát és nem hangsúlyozták a túszok kiszabadítását.
“Tartózkodtunk, mert sok jó dolog volt abban a határozatban, de tűzszünetre is felszólított, és ez azt jelenti, hogy Izraelnek nincs joga az önvédelemhez” – jelentette ki Mark Rutte (VVD/Renew) leköszönő miniszterelnök egy szombati rádióinterjúban.
“Mi úgy gondoljuk, hogy Izraelnek igenis képesnek kell lennie arra, hogy megvédje magát. Másképp nincs jövője Izraelnek” – tette hozzá.
Uniós törvényhozók és emberi jogi szervezetek is bírálták a lépést. “Az eddigi legsúlyosabb támadások Gáza ellen, a kommunikáció megbénult, szárazföldi háború fenyeget. De Hollandia hallgat az ENSZ-ben. Szégyenletes!” Jasper van Dijk szocialista törvényhozó (SP/EU baloldal) az X-en tette közzé.
A holland pártok, a D66 (Megújulás) és az SP rendkívüli parlamenti vitát kértek a kérdés megvitatására. “A D66 jövő héten vitát akar Gázáról. Tűzszünet helyett az erőszak eszkalálódását látjuk. A segélyekhez való hozzáférés helyett folyamatos blokádot látunk. Ez sok civil áldozathoz és egy még bizonytalanabb Izraelhez vezet” – jelentette ki Sjoerd Sjoerdsma, a D66 törvényhozója az X-en.
Míg Giorgia Meloni olasz miniszterelnök (Fratelli d’Italia/ECR) megvédte kormánya döntését, hangsúlyozva, hogy az összhangban van számos más, a közel-keleti konfliktus eszkalálódása miatt aggódó európai és G7-ország álláspontjával, a baloldali törvényhozók “súlyos hibának” nevezték a kormány tartózkodását.
“Elfogadhatatlan volt (…) Az állásfoglalás nem volt kiegyensúlyozott” – kommentálta Antonio Tajani olasz külügyminiszter (Forza Italia/EPP).
“Szerintem hiba volt. Még jó, hogy Franciaország, Spanyolország és Portugália megszavazta. Nevezzük tűzszünetnek, nevezzük humanitárius tűzszünetnek, nevezzük humanitárius szünetnek, csak állítsuk le a civilek lemészárlását. Az aggodalom óriási” – mondta Elly Schlein PD titkár.
“A békéhez egyenes hátraarc és bátorság kell, nem pedig egy olyan kormány gyengesége és gyávasága, amely megmutatja, hogy a civilek szenvedését a háború drámai, de elkerülhetetlen mellékhatásának tekinti” – mondta Giuseppe Conte volt miniszterelnök és az 5 Csillag Mozgalom vezetője.
Végül, de nem utolsósorban Athénban a fő ellenzéki Sziriza vezetője, Sztefanosz Kaszelakisz (EU-baloldal) azt mondta, hogy az ENSZ-szavazás “a szégyen napja” Görögország számára.
“Ez a magatartás a görög diplomácia, a görög nép és történelme szégyenének napja volt” – mondta.
“Görögországnak még most is vezető szerepet kell vállalnia a tűzszünetre, a humanitárius válság elhárítására és a túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítésekben, ahelyett, hogy egyre inkább az adott szövetséges biztonságot veszélyeztető, egydimenziós külpolitikájának csapdájába kerülne” – tette hozzá a Sziriza.
Forrás: Euractiv