Az Európai Bizottság mindent megtesz azért, hogy enyhítse a súlyos gyógyszerhiányt az EU-ban
Az Európai Bizottság intézkedéscsomagot fogadott el, amely remélhetőleg segíteni fog eredményesebben megelőzni, hogy súlyos gyógyszerhiány alakuljon ki az EU-ban, illetve eredményesebben enyhíteni a már kialakult súlyos gyógyszerhiányt idén és jövő télen, valamint hosszabb távon is.
A közelmúltban egyes gyógyszerekből – köztük több antibiotikumból – számottevő hiány keletkezett. Ez azt mutatja, hogy továbbra is szükség van összehangolt intézkedésekre ahhoz, hogy az EU kezelni tudja az ellátási nehézségeket, amihez Európa gyógyszerellátási láncát hosszú távon ellenállóbbá kell tenni.
Már eddig is több intézkedés született annak érdekében, hogy jobban fel lehessen készülni az idei télre. Így például azonosították azokat a antibiotikumokat (köztük több gyermekgyógyászati készítményt), amelyekből számottevő hiány alakulhat ki idén télen. Több olyan intézkedés is életbe lépett, amely azt szolgálja, hogy ezek az antibiotikumok rendelkezésre álljanak.
Azonban ennél többre van szükség. Ezért az EU fokozza erőfeszítéseit, mégpedig a következők révén:
- Európai önkéntes szolidaritási gyógyszermechanizmus elindítása (2023. október): ha valamelyik tagállamnak szüksége van egy bizonyos gyógyszerre, a mechanizmus ezt jelzi a többi tagállam felé, azok pedig válaszképpen átadhatnak gyógyszereket a saját készletükből.
- A kritikus fontosságú gyógyszerek uniós jegyzékének létrehozása (2023 végére rendelkezésre fog állni): összeállítását követően ez a jegyzék 2024 áprilisára fontos szerepet fog játszani a kiválasztott gyógyszerek ellátási láncának elemzésében.
- Szabályozási rugalmasság alkalmazása: a tagállamok bevethetnek szabályozási mentességeket annak érdekében, hogy a szükséges gyógyszerek időben eljussanak a betegekhez. Így például meghosszabbíthatják a felhasználhatósági időtartamot, vagy alternatívákat engedélyezhetnek gyorsított eljárással. 2024-ben együttes fellépésre kerül sor, mely e rugalmassági mechanizmusok hatékony alkalmazását lesz hivatott segíteni.
- Uniós iránymutatás kidolgozása a gyógyszerközbeszerzésről az ellátásbiztonság megszilárdítása céljából (ezt a dokumentumot a Bizottság 2024 elejéig teszi majd közzé).
- A következő télen szükséges antibiotikumok és légzőszervi vírusok elleni kezelések EU-szintű közös beszerzése.
A tagállamok, az Európai Gyógyszerügynökség és a Bizottság, hogy megelőzzék, illetve mérsékeljék a súlyos gyógyszerhiány kialakulásának kockázatát, már kezdeményeztek olyan intézkedéseket, amelyek a javasolt gyógyszerészeti reform megvalósítása felé vezetnek. A Bizottság továbbra is együtt fog működni a tagállamokkal annak érdekében, hogy felgyorsítsa az előrehaladást a gyógyszerészeti reform egyes elemei tekintetében, és ezzel – ahol lehet – javítsa az ellátásbiztonságot.
Forrás: Európai Bizottság