A Tusk által irányított Lengyelország nem EU-párti paradicsom lesz, amiben Brüsszel reménykedik
Lengyelország exit poll eredményét több európai fővárosban is kedvezően fogadták, és sokan úgy üdvözölték, hogy a jelenlegi ellenzék kormányalakítása esetén véget érhet a Brüsszellel folytatott kötélhúzás, de Donald Tusk, az Európai Tanács korábbi elnökének varázsa nem biztos, hogy az, aminek látszik.
A legtöbb külföldi médium a lengyel politikában a demokratikus változás szeleként írta le a konzervatív kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) esetleges megbuktatását, azt remélve, hogy Donald Tusk Polgári Platformja (PO), ha ismét hatalomra kerül, véget vet az ország EU-val való konfliktusának, és a legtöbb kérdésben visszatér az EU fő áramába. Az Európai Tanács korábbi elnökének bája azonban félrevezetőnek bizonyulhat.
“A jelenlegi ellenzék hatalomra kerülése nem jelenti azt, hogy Varsó álláspontja több kulcsfontosságú kérdésben olyan drámaian megváltozna, mint amire Brüsszel számít” – mondta Sławomir Domaradzki, a Varsói Egyetem politikai elemzője az Euractiv.pl-nek.
Az egyik kérdés a migráció, mivel Lengyelország és Magyarország volt az a két ország, amely hevesen ellenezte a Bizottság által javasolt migrációs és menekültügyi reformot. A PiS nem volt hajlandó menedékkérőket befogadni, és azt sem vállalta, hogy anyagilag hozzájárul a pénzügyi terhek kezeléséhez.
A választási kampány során a PiS azzal fenyegette meg a lengyeleket, hogy Tusk engedni fog az EU nyomásának, és több ezer illegális bevándorlót enged be Lengyelországba, ha hatalomra kerül.
“A PO alapvetően igent mond az uniós intézmények minden javaslatára” – mondta Zdzisław Krasnodębski, a PiS európai parlamenti képviselője az Euractiv.pl-nek, hozzátéve, hogy arra számít, hogy az ellenzék jóváhagyja az uniós migrációs paktumot, ha kormányt alakít. Tusk pártja azonban cáfolta ezt.
Természetesen nem fogunk olyan megoldásokba belemenni, amelyek a migránsok számának növekedéséhez vezetnének Lengyelországban” – mondta Jan Grabiec, a PO szóvivője az Euractiv.pl-nek.
Mivel Lengyelország több millió háborús menekültet fogadott be Ukrajnából, akik közül sokan ott is maradtak, nem szabad arra kényszeríteni, hogy még több migránst fogadjon be – mondta.
A lengyel politikai színtéren meglehetősen egységes a vélemény a migrációról, az ultrakonzervatív Konföderáció párttól a baloldalig minden parlamenti párt ellenzi az áttelepítéseket. Az elmúlt hónapokban Tusk mégis meglepte ellenzéki politikus társai többségét a migrációval kapcsolatos kemény hangnemével.
Júliusban közzétett egy videót, amelyben a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kormányát bírálta, amiért az “iszlám országokból” több ezer bevándorlót engedett be, miközben ellenezte az uniós áttelepítési programot, mivel az állítólag veszélyezteti Lengyelország biztonságát. “A lengyel embereknek vissza kell szerezniük az ellenőrzést országuk és határai felett” – állt a videó címében.
Forrás: Euractiv