
Több mint 800 000 menedékjog iránti kérelmet nyújtottak be idén Európában – derül ki az Európai Bizottságtól kiszivárogtatott dokumentumból

A Die Welt német hírportál jelentése szerint az EU Menekültügyi Ügynökségének (EUAA) adatai szerint október 3-áig 801 459 kérelmet nyújtottak be az Európai Unióban, Norvégiában és Svájcban.
A kiadványhoz kiszivárgott bizalmas EK-jelentésben szereplő információkból úgy tűnik, hogy a 2023-as év lehet a 2016 óta legmagasabb uniós menedékjogi kérelmek száma. A kontinens keleti része viseli a migrációs hullám fő csapásirányát: Lettországban és Észtországban több mint 100 százalékkal nőtt a menedékjog iránti kérelmek száma 2022 azonos időszakához képest.
Németországban is jelentős növekedés volt tapasztalható a kérelmek számában, a kérelmek száma 74 százalékkal emelkedett.
Az EU-ban Magyarországon volt a legkevesebb menedékjogi kérelem. Január óta eddig mindössze 26-an kértek nemzetközi védelmet az országban, bár ez a szám nem tartalmazza az ukrajnai háború elől menekülőket. Nem meglepőek azok a jelentések, amelyek szerint 2023-ban megugrott az Európába irányuló tömeges migráció. A kontinens számos kormánya egyre nehezebben tudja elhelyezni a partjaikra érkező egyedülálló férfi menedékkérők megugró számát.
A kiszivárgott EK-dokumentum állítólag a menekültügyi hullám forrását is találgatja. Mivel úgy tűnik, hogy sok migráns mostanában Afrikából érkezik, az Európai Bizottság a kontinensen belüli növekvő instabilitást okolja a növekedésért.
A szubszaharai Afrikában az elmúlt hónapokban több államcsíny is történt. A fegyveres erők több korábbi “Françafrique” fellegvárában szembefordultak az Európa-párti kormányokkal, és saját magukat ültették hatalomra. A nyugati kormányok gyorsan Oroszországot hibáztatták a forradalmi tevékenység fellendüléséért, és a Wagner-csoport nigériai szerepvállalásával kapcsolatos spekulációk az európai politikai körök egyik fő beszédtémája.
Nem tűnik egyértelműnek, hogy az Európába irányuló, rekordközeli tömeges migráció a közeljövőben lelassul-e. A Palesztinában a közelmúltban újra fellángoló erőszak szintén egy újabb lehetséges kiindulópontot jelent a kontinensre igyekvő migránsok számára.
Forrás. Brussels Signal