
A nemzetközi közösségnek a terrorizmus ellen kellene fellépnie, nem a palesztinok ellen

A Hamász által október 7-én Izrael ellen indított támadás nem jelentheti egy újabb teljes körű konfliktus kezdetét Izrael és a palesztinok között. Ennek a terrorizmus elleni háború kezdetének kell lennie.
Sok kommentátor az Egyesült Államokban elkövetett 9/11-hez vagy a 2015. november 13-i párizsi Bataclan-támadáshoz hasonlította a Hamász meglepetésszerű támadását, amely annyira hasonlít a hétvégi, a Negev-sivatagban elkövetett rave-parti mészárláshoz.
A Hamász egy palesztin szunnita-iszlám fundamentalista militáns csoport, amelyet az EU és az Egyesült Államok terrorszervezetként tart nyilván, és amelynek célja Izrael felszámolása. A Hamász 2007 óta a Gázai övezet de facto ura.
Az elmúlt 15 évben Gáza szárazföldi, tengeri és légi blokád alatt állt Izrael részéről. A munkanélküliség az övezetben a legmagasabbak közé tartozik a világon, az ENSZ szerint a lakosság 62%-a élelmiszersegélyre szorul. Az évtizedek óta tartó, évszázados vitákkal átszőtt erőszakos konfliktus végül a forrásponthoz vezetett. De hogyan vette át a Hamász az irányítást a térség felett?
Felemelkedése részben a palesztin népet képviselő hagyományos szervezetek gyengeségének köszönhető, amelyet a közelmúlt eseményei, például a Dzsenín palesztin városban végrehajtott izraeli katonai támadások, az Izraelben és Palesztinában egyaránt végrehajtott sztrájkok és a jeruzsálemi Al-Aksza mecset izraeli katonák általi lerohanása is felerősített.
Ebben a helyzetben a Hamász megerősödött, és a rivális palesztin erő – Mahmúd Abbász Fatahja – minden hitelét elvesztette.
Ha Netanjahu figyelmen kívül hagyta, hogy a Hamász milyen veszélyt jelent Izrael számára, az talán azért van, mert túlságosan Iránra és a Hezbollahra összpontosított. Vagy talán az egész izraeli társadalom egyszerűen belemerült abba a belső törekvésébe, hogy az igazságszolgáltatási rendszert úgy átalakítsa, hogy az megvédje Netanjahut a felelősségre vonástól, az ellene folyó korrupciós perrel szemben.
Nagyon is lehetséges, hogy ez a második háború Európa kapujában a korrupcióban gyökerezik: egy tökéletes vihar, amelyet egy korrupt palesztin elit hozott létre, amely nyitva hagyta az ajtót a terroristák előtt, és egy korrupt izraeli elit, amely saját érdekeinek megőrzésére törekszik.
Izrael azt állítja, hogy hírszerző szolgálatai nem rendelkeztek konkrét figyelmeztetésekkel arról, hogy a Hamász olyan kifinomult támadásra készül, amely összehangolt szárazföldi, légi és tengeri csapásokat igényel.
Egyes kritikusok szerint az izraeli kormány elkövette azt a hibát, hogy túlságosan is a hírszerzési jelentésekre hagyatkozott, amelyek a mesterséges intelligencián alapulnak. Mások szerint túlságosan is a lehallgatott üzeneteken alapuló technikai hírszerzésre támaszkodtak – egy olyan időszakban, amikor a Hamász szándékosan felhagyott az elektronikus kommunikációval -, és elhanyagolták a HUMINT, az emberi hírszerzést.
Még nem tudni, hogy a Hezbollah, a Libanonban székelő és Irán által támogatott síita iszlamista politikai párt és militáns csoport csatlakozik-e a képhez. Szakértők szerint Irán még nem áll készen egy ilyen típusú háborúra.
Forrás: Euractiv