Lengyelország megállapodást írt alá az Egyesült Államokkal atomerőmű építéséről
Lengyelország és az USA aláírta a Lengyelország első atomerőművének építésére vonatkozó megállapodást, amely az ország fosszilis tüzelőanyagoktól való fokozatos eltávolodásának része.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a szeptember 27-i aláírási ceremónián úgy fogalmazott, hogy a megállapodás egy új fejezet kezdetét jelenti Lengyelország számára, amely “az egyetlen tiszta, stabil, technológiailag bizonyított és biztonsági szempontból ellenőrzött energiaforrást” foglalja magában.
Morawiecki hozzátette, hogy a projekt “erősíti Lengyelország biztonságát és az USA-val való együttműködésünket is”. Az Egyesült Államok Lengyelország legfőbb katonai szövetségese és az orosz földgázt felváltó cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítója.
Az új szerződés a lengyel atomerőművek (PEJ) vállalat és az amerikai Westinghouse-Bechtel konzorcium között jött létre Lengyelország első atomerőművének tervezésére. Az építkezés a tervek szerint 2026-ban kezdődik és 2033-ban fejeződik be.
Varsó már évtizedek óta tervezi, hogy atomerőműveket épít az elöregedő széntüzelésű létesítményei helyett. Az ország Európa legrosszabb légszennyezői közé tartozik, és úgy döntött, hogy a szénmentes energiára való áttérés sarokkövévé teszi az atomenergiát.
Az első atomerőmű tervezett helyszíne a Balti-tenger partja közelében, az ország északi részén fekvő Pomerániában van, mintegy 280 kilométerre a német határtól, amely 2023 áprilisában leállítja utolsó atomreaktorait.
Az Európai Unióban Lengyelország támogatja a francia álláspontot az atomenergiával kapcsolatban. Varsó sürgette, hogy a blokkból biztosítsanak forrásokat az atomenergia fejlesztésére. Így gyorsabban és kisebb társadalmi költséggel tudja befejezni az energetikai átalakulást.
A lengyelországi atomerőművek fejlesztését Németország ellenzi. Tavaly a Lengyelországhoz legközelebb eső négy német állam környezetvédelmi aggályokra hivatkozva közölte, hogy ellenzi a lengyel tervet.
Lengyelországban a javaslat ellen alig vagy egyáltalán nincs ellenállás, a kormányzó PiS párt és az ellenzék nagy része is támogatja a fejlesztést. Bár a környezetvédők a megújuló energiaforrások fejlesztését részesítik előnyben, sokan vonakodva fogadják el, hogy az atomenergia nélkül Lengyelország nem tudja megvalósítani az EU éghajlatvédelmi célkitűzéseit, vagyis a szénkitermelés és -égetés leállítását.
A szén jelenleg Lengyelország energiamixének valamivel több mint 70 százalékát teszi ki. Az atomenergia várhatóan az ország energiamixének 30 százalékát fogja kitenni, ahogy a fosszilis tüzelőanyagtól való függőség fokozatosan megszűnik.
Az ország összesen 35 milliárd eurót tervez költeni két, egyenként három reaktoros atomerőmű építésére, a másodikat 2043-ban indítanák el. Az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében az első erőmű első három reaktorát Pomerániában építik meg.
Forrás: Brussels Signal