Schengen: hogyan rombolja le az EU a saját sikereit?
Európa egyik zászlóshajó projektje akadozik. Az útlevélmentes schengeni térség folyamatos támadásnak van kitéve azon növekvő számú országok részéről, amelyek a migrációval vagy a terrorizmussal kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva fenntartják vagy újra bevezették a belső határellenőrzést.
1995-ben Európa létrehozta a határok nélküli schengeni övezetet. A jelenlegi Európai Bizottság “az európai integráció koronaékszerének” és “Európa lüktető szívének” nevezte.
Az elmúlt 20 évben az Európán való, határátlépések nélküli utazás normává vált. De ezért még fájdalmasabb, amikor a túlbuzgó nemzeti hatóságok újra bevezetik a határellenőrzéseket, amelyek többsége a 2015-ös nagy migrációs válság idején kezdődött.
Ha manapság vonattal utazunk Ausztriából Németországba, olyan érzés, mintha Schengen soha nem is létezett volna. A határ átlépésekor az utazás megáll. Egy kivételével minden ajtó zárva van. Jól felszerelt rendőrök sétálnak be a vonatra, és elkezdik ellenőrizni a személyazonosságot.
Az azonnali költség: Késés minden utazásnál, és gazdasági költség, mivel az áruszállítás lelassul. De talán még ennél is károsabb: Minden egyes határellenőrzés egy újabb pötty az EU egyik legkézzelfoghatóbb zászlóshajóprojektjén.
Ma egy Európán átutazót akár több mint egy tucatszor is megállíthatnak, mivel az országok egy csoportja már régóta nem hajlandó betartani a schengeni térség szellemét.
Schengen romokban hever? A vélemények megoszlanak.
“Schengen nincs válságban. Amit most tapasztalunk, az egy csoport rosszul viselkedő tagállam, amelyek egyszerűen nem tartják be a jogállamiságot” – mondta Sergio Carrera, a brüsszeli székhelyű agytröszt, a Centre for European Policy Studies (CEPS) vezető munkatársa.
Franciaország minden egyes határán határellenőrzést rendelt el – a terrorizmus elleni küzdelem nevében. Eközben Németország ellenőrzi az Ausztriával közös határát – és további ellenőrzéseket tervez a lengyel és a cseh határon is. Ausztria hasonló ellenőrzéseknek veti alá a szlovéniai utazókat.
És ott vannak még az északi országok.
Norvégia, amely nem EU-tag, de a schengeni térség része, ellenőrzéseket tart azokban a kikötővárosokban, ahová az európai kontinensről érkező utasok érkeznek. Svédország minden határán ellenőriz, de a részletekről nem közölt részleteket, és a kormány tisztviselői nem válaszoltak az Euractiv megkeresésére.
Forrás: Euractiv