A franciák sokkal több uniós forrást akarnak az éghajlat-változási stratégia megvalósítására
Franciaország 2027-ig teljesen kivonul a szénből – jelentette be Emmanuel Macron francia elnök hétfőn (szeptember 25-én), hozzátéve, hogy ehhez több európai klímafinanszírozást remél.
“Európának többet kell befektetnie az ökológiai átállásba. Nem létezhet valódi európai dekarbonizációs stratégia, ha csak szabályozás van, és nincs beruházás” – mondta.
A kormány több hónapja készíti elő Franciaország stratégiáját ezen a területen. A cél az üvegházhatású gázok kibocsátásának évi mintegy 5%-os csökkentése, hogy 2030-ra elérjék az európai célt, az 1990-es szinthez képest -55%-os üvegházhatású gázkibocsátást. Macron felszólította az Európai Bizottságot, hogy e célok elérése érdekében fektessen többet az éghajlati átállásba.
Franciaország 2024-ig már 40 milliárd eurót különített el az éghajlatvédelmi intézkedésekre. Ez 7 milliárd euróval több, mint 2023-ban. Ezt a költségvetést a szerdán a Miniszterek Tanácsa elé kerülő pénzügyi törvényjavaslat tartalmazza, majd a francia parlamentben megvitatják.
Macron több közelgő emblematikus intézkedést is részletezett, például a szén teljes kivezetését Franciaországban “2027. január 1-jéig”.
“Ez az ország számára kitűzött prioritás, amelyet Európába és a világ többi részébe is el fogunk vinni”. Egyfajta “francia típusú ökológia […], amely nem dönt a széntüzelésű erőművek újraindításáról”, mint Németország – magyarázta.
Franciaországban valójában két széntüzelésű erőmű működik még, az egyiket 2022-ben nyitották meg újra az energiaválságra reagálva.
A francia elnök a gáztüzelésű kazánok fokozatos kivonását illetően is visszakozott. “Úgy döntöttünk […], hogy ehelyett a hőszivattyúk telepítését ösztönző politikára összpontosítunk” – magyarázta. Macron azt tervezi, hogy 2027-ig egymillió hőszivattyút gyártanak Franciaországban.
Németországban, Nagy-Britanniában és Hollandiában a kormányok szintén visszaléptek a gáztüzelésű kazánok betiltásától, mert társadalmi zavargásoktól tartottak.
A közlekedéssel kapcsolatban Macron megismételte azt a célt, hogy 2027-ig egymillió elektromos autót gyártanak Franciaországban. Ennek elérése érdekében az elnök újra kívánja indítani “a francia bányászati erőforrások nagy leltárát”.
Macron nem kívánja “megvárni” az uniós villamosenergia-piac kialakításának jelenleg tárgyalás alatt álló reformját, “hogy […] a franciáknak ne kelljen fizetniük a Franciaországban az atomenergiának köszönhetően rendkívül versenyképes villamos energiáért”.
A bejelentett menetrend egybeesik az EU Energiaügyi Tanácsának következő, október 17-i ülésével, amely különösen fontos az uniós villamosenergia-piac jövője szempontjából.
Forrás: Euractiv