Lesz-e “innovatív” európai ipar? Párizs arra törekszik, hogy Berlin is csatlakozzon
Nincs vesztegetni való idő, Németországnak és Franciaországnak végre le kell ülnie a tárgyalóasztalhoz, hogy olyan ambiciózus uniós iparpolitikát alakítson ki, amely megvédi az európai ipart az Egyesült Államokkal és Kínával szemben – jelentette ki Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter kedden, egy nappal berlini látogatása előtt.
“Jobb, ha kéz a kézben dolgozunk egy sokkal proaktívabb és innovatívabb ipari stratégia kidolgozásán”, és olyan uniós szintű politikáról állapodunk meg, amely “jobban védi ipari érdekeinket Kínával és az Egyesült Államokkal szemben” – mondta Le Maire kedden az LCI-nek.
Egy, az ügyhöz közel álló forrás az Euractivnak elmondta, hogy a hangsúly az egész kontinensen a versenyképesség és a termelékenység javításán van, amely “több eszközt is magában foglal, köztük a szakképzés és az átképzés eszközeit”.
De elég ez? Nem”: “Legfőbb ideje, hogy Franciaország és Németország megállapodjon egy közös ipari stratégiáról. Egyetlen napot sem veszíthetünk” – mondta Le Maire.
A francia-német minisztertanácsot az utolsó pillanatban az Elysée tavaly októberben is lemondta, mivel jelentős nézeteltérések merültek fel olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint az atomenergia státusza, az uniós költségvetési szabályok és a védelmi kérdések.
Mindezek ellenére mindkét fél igyekezett eloszlatni a kételyeket a kapcsolat egyedülálló jellegének nyilvános demonstrálásával, beleértve Macron júniusi látogatását Potsdamban, a kancellár magánrezidenciáján, amelyet különleges megtiszteltetésnek és a két vezető közötti ritka privát találkozónak neveztek.
Az állami támogatási szabályok enyhítése Oroszország ukrajnai inváziójára és az amerikai inflációcsökkentő törvényre (IRA) adott válaszul szintén nagymértékben előnyös Németország számára, miközben minden eddiginél nagyobb a kockázata annak, hogy az EU egységes piacának integritása veszélyben van – és Berlinben kevés a kedv arra, hogy uniós finanszírozáshoz forduljon.
Forràs: Euractiv