India konszenzusra törekszik a G20-ak között Oroszország Ukrajnával kapcsolatos nézeteinek figyelembevételével
India azt javasolja, hogy az ukrajnai háborút elítélő G20-nyilatkozatba Oroszország és Kína álláspontját is foglalják bele, hogy a megosztott blokk ne kerüljön patthelyzetbe – közölték csütörtökön (szeptember 7-én) indiai tisztviselők.
A vezetők, köztük Joe Biden amerikai elnök, a hétvégén Újdelhiben gyűlnek össze egy csúcstalálkozóra, amelynek célja az élelmezésbiztonság, az éghajlatváltozás elleni fellépés és a szegény országok adósságkönnyítése.
A világ 20 legnagyobb gazdaságának tanácskozását azonban akadályozzák az Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatos nézeteltérések, amelyek a tavalyi bali csúcstalálkozó óta tovább erősödtek – mondták a küldöttek.
A nyugati országok határozott elítélést akarnak a delhi nyilatkozat elfogadásának feltételeként. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki Vlagyimir Putyin elnök helyett vesz részt a találkozón, kijelentette, hogy Moszkva blokkolni fogja a végső nyilatkozatot, ha az nem tükrözi az ő álláspontját.
India azt javasolja, hogy a G20-ak, miközben elítélik az orosz invázió okozta szenvedést, tükrözzék Moszkva és Peking álláspontját is, miszerint a fórum nem a geopolitika helye.
A G20-ak serpái négy napon keresztül ide-oda járkáltak a dokumentummal, mielőtt a vezetők szombaton megkezdik a tanácskozást.
“Amíg mindenki támogatja a dokumentum szerkezetét, addig ez konszenzus. Arra törekszünk, hogy mindenki, beleértve Oroszországot, a G7-eket és Kínát is, örüljön annak, hogy a véleményük benne van” – mondta az egyik indiai tisztviselő.
A másik lehetőség egy általánosabb nyilatkozat a háborúról a közös nyilatkozatban, mondta egy másik tisztviselő. Mindketten visszautasították, hogy nevükön nevezzék meg őket a kormányzati szabályok miatt.
Narendra Modi miniszterelnök arra igyekezett felhasználni India vezető szerepét a G20-ak élén, hogy bemutassa, hogy India olyan nagyhatalomként lépett fel, amely képes egységet alkotni a nagy globális kérdésekben.
Ha a delhi találkozón nem születik közös nyilatkozat, az a G20-ak csúcstalálkozójának történetében először fordulna elő, és kérdéseket vethetne fel a csoport életképességével kapcsolatban.
“Ez minden bizonnyal a csoportba vetett bizalom válságához vezetne” – mondta Creon Butler, a londoni Chatham House kutatóintézet globális gazdasági és pénzügyi programjának igazgatója.
A tavaly novemberi bali csúcstalálkozón a G20-ak vezetőinek az utolsó pillanatban sikerült nyilatkozatot készíteniük, miután napokig vitatkoztak a konfliktuson.
Forràs: Euractiv