2030? Pffff! A balkáni vezetők kifogásolják az EU vezetőjének bővítési ütemtervét
A balkáni országok vezetői kifogásolják, hogy Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az EU bővítésére a 2030-as céldátumot tűzte ki. Az uniós tagjelölt országok azzal vádolják a brüsszeli intézményeket, hogy eltolták a céltáblát, és számos aggályukat fejezték ki Michel ütemtervével kapcsolatban.
A Tanács vezetője hétfőn a szlovéniai Bledben tartott fórumon felszólalva jelezte, hogy az EU-nak készen kell állnia arra, hogy 2030-ban új tagokat fogadjon be, és ezzel új lendületet kíván adni az EU bővítési vitájának. Szavai azonban bosszúságot váltottak ki a nyugat-balkáni országok vezetői és az Európai Bizottság részéről is, a Bizottság ugyanis nem hajlandó támogatni a céldátumot.
Edi Rama albán miniszterelnök kétségeit fejezte ki, hogy országa 2030-ra készen állna a csatlakozásra – de ezért Brüsszelt okolta.
“Nemcsak reformokra és kritikákra lenne szükség, hanem a legkövetkezetesebb támogatásra, és nem csak pénzügyi szempontból beszélek, hanem a vállalkozásaink piacra jutására is” – mondta az albán vezető, megjegyezve, hogy az EU elmarad az USA és Kína mögött a régió infrastruktúrájának pénzügyi támogatásában.
Néhány balkáni ország már évek óta EU-tagjelölt ország, de nem tapasztal az EU részéről semmiféle kezdeményezést, ami a térségben aggodalmakat kelt, arra gondolnak, hogy Brüsszel nem akarja, hogy csatlakozzanak a klubhoz. Oroszország ukrajnai háborúja azonban újjáélesztette a bővítésről szóló vitát, amelyet az uniós vezetők októberben Spanyolországban tartandó informális találkozón vitatnak meg.
Ana Brnabić szerb miniszterelnök Bledben azzal vádolta az EU-t, hogy eltolja a céltáblákat és húzza az időt az EU bővítésével kapcsolatban.
“Az első ok az, hogy a folyamat nagyon sokáig tart, és nem látszik a vége. A másik, hogy a kritériumok, illetve az, hogy mit kell tenni az előrelépéshez, folyamatosan változnak” – mondta.
Montenegrói kollégája, Dritan Abazović szintén bírálta az EU-t, amiért nem tartja be ígéreteit a Balkánon.
“Nem tisztességes, hogy megkérnek minket valamire, majd miután megtettük, azt mondják: “Ez jó, de most nem alkalmas a pillanat valamire”” – mondta.
“2030 túl messze van számunkra” – tette hozzá Abazović, utalva Michel céljára.
Forràs: Politico