Lehet e föderális államot nacionalista szívvel építeni?
Csak kibújik a szög a zsákból! Emmanuel Macron francia elnök miközben az Európai Egyesült Államok megteremtésén fáradozik, most azzal állt elő, hogy mivel az angolok kiléptek az Európai Unióból, ezért az EU hivatalos fő nyelve ezentúl ne angol, hanem francia legyen. Jó, a tegnapi Merkellel való találkozó után megengedte, hogy a német is az legyen.
Az “angolellenes” mozgalom Clement Beaune francia Európa-ügyi miniszter által vezetett, az “európai nyelvi sokszínűségért” indított kampánnyal kezdődött. Ő volt az, aki elsőként hangsúlyozta, hogy a Brexit után nincs szükség az angolra, és hogy az európaiaknak “újra hozzá kellene szokniuk a saját nyelvükhöz”.
Az 1990-es évekig ugyanis az EU vezető nyelve valóban a francia volt. Amikor az EU-t még Európai Közösségnek nevezték, a hollandot, a franciát, a németet és az olaszt jelölték meg munkanyelvként. Az idő előrehaladtával azonban, ahogy egyre több ország csatlakozott, amelyek közül soknak az angol volt a második vagy széles körben használt nyelve, az angolul beszélők száma egyre nőtt, míg végül az angol lett a közös nyelv.
Jelenleg az EU 24 hivatalos és munkanyelvet tart nyilván. Az Egyesült Királyság (Wales, Skócia és Észak-Írország) volt az egyetlen tagország, amely az angolt adta meg hivatalos nyelvnek. Természetesen vannak olyan tagországok, amelyek általánosan használják az angolt, de más nyelvet jelöltek meg az EU hivatalos nyelveként. Az Ír Köztársaság például az ír gael nyelvet használja hivatalos nyelvként, Málta pedig a máltai nyelvet.
Egyes szakértők azt állítják, hogy az EU-nak nem kellene domináns nyelvvel rendelkeznie, hanem inkább bíznia kellene a többnyelvűségben, és mind a 24 nyelvet egyformán hivatalos nyelvvé kellene tenni.
Ez lehetővé tenné, hogy bármelyik uniós polgár a 24 nyelv bármelyikén írhasson az EU Bizottságának, a Parlamentnek vagy a Tanácsnak, és választ várjon. Hogy ez a gyakorlatban hogyan működne, abban nem vagyunk teljesen biztosak, de sok embernek biztosítana hosszú távú munkát.
Forrás: https://www.foreigntongues.co.uk/