Németország nem tekinti fenyegetésnek a BRICS-bővítést
Vezető német politikusok elutasították a 2024-re bejelentett BRICS-bővítéssel kapcsolatos félelmeket, és inkább Oroszországra és Kínára mutattak rá, a két óriásra, amelyet ők a valódi fenyegetésnek tartanak.
Hat újabb ország csatlakozik 2024-ben a BRICS-hez, a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő feltörekvő gazdaságok klubjához, köztük Irán és Szaúd-Arábia – jelentették be az eredeti tagok legutóbbi csúcstalálkozójuk végén csütörtökön.
Németország azonban nem tekinti a növekvő csoportot olyan fenyegetésnek, amely a nyugati intézményekkel vetekedhetne.
“A bővítéssel a BRICS még heterogénebbé válik. Tehát intézményként nem jelentenek fenyegetést a szabályokon alapuló rendre, hanem inkább az egyes tagok, például Kína és Oroszország” – mondta az EURACTIV-nak Nils Schmid, parlamenti képviselő, a kormányzó SPD külügyi szóvivője.
Dicsérte, hogy Brazília, India és Dél-Afrika szembeszállt a Kína és Oroszország által gyakorolt nyomással, hogy “a BRICS egy Nyugat-ellenes projekt legyen”, miközben vezető német politikusok továbbra is hangsúlyozottan nyugodtak a BRICS tényleges geopolitikai státuszát és hatalmát illetően.
“Nem vagyok csalódott, és nem látom a G20 megosztottságát vagy gyengülését” – mondta Annalena Baerbock külügyminiszter a csúcstalálkozó előtt az esetleges bővítésre számítva, amit a csütörtöki bejelentés után meg is erősített.
Hozzátette, hogy Németország továbbra is jó kapcsolatot fog ápolni az új tagokkal, mivel minden ország szabadon találkozhat azzal, akivel akar.
Forrás: Euractiv