Szerbia hajlandó fegyvereket szállítani Ukrajnának, cserébe azért, hogy Kijev nem ismeri el Koszovó függetlenségét

A Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel való találkozója után Vučić szerb elnök a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy “megerősíti, hogy Szerbia támogatja Ukrajna területi integritását, és ez nem fog változni […]”.
Ukrajna azon országok közé tartozik, amelyek nem ismerték el Koszovó Belgrádtól 2008-ban kikiáltott függetlenségét. Bár voltak erre irányuló belső nyomások, többek között az ország Európa Tanácsbeli képviselete részéről is, Kijev eddig tartózkodott ettől.
“Nem hiszem, hogy Ukrajna álláspontja Szerbiával és területi integritásunk tiszteletben tartásával kapcsolatban változni fog, és mi támogatjuk Ukrajnát az európai úton” – mondta Vučić, hozzátéve, hogy “a jövőbeni együttműködés módozatait” is megvitatták.
Viola Von Cramon uniós törvényhozó azonban, aki az Európai Parlament koszovói jelentéstevőjeként szorosan figyelemmel kíséri a Nyugat-Balkánt, az X közösségi médiaplatformon, a korábbi Twitteren azt írta, hogy “nagyon valószínű, hogy Vučić azért egyezett bele a Zelenszkijjel való találkozóba, hogy elsősorban nyomást gyakoroljon Ukrajnára: Fegyverek Koszovó el nem ismeréséért”.
“Remélem, hogy Zelenszkij megérti, milyen politikai kockázattal járhat egy ilyen alku” – tette hozzá Von Cramon.
Szerbia azon kevés európai országok közé tartozik, amelyek nem csatlakoztak a Moszkva elleni szankciókhoz, miután Oroszország agressziót követett Ukrajnában. Hivatalosan is tagadta, hogy fegyvereket szállítana Ukrajnának.
Belgrád cáfolta a Reuters által áprilisban közzétett, kiszivárgott Pentagon-dokumentum valóságtartalmát is, amely szerint Szerbia beleegyezett abba, hogy fegyvereket szállítson, vagy már szállított is Ukrajnának.
“Szerbia nem exportált és nem is fog fegyvereket exportálni Ukrajnába” – mondta akkor Vučić.
Zelenszkij a maga részéről kedden az X-en azt írta, hogy a Vučićcsal folytatott találkozó “őszinte és gyümölcsöző” volt. “Jó beszélgetés az ENSZ alapokmányának tiszteletben tartásáról és a határok sérthetetlenségéről” – tette hozzá.
Forrás: Euractiv,