A leköszönő holland miniszterelnököt az Ukrajnának szállított F-16-osok miatt bírálják
A holland szélsőbaloldali és jobboldali pártok bírálták Mark Rutte (VVD/Renew) leköszönő miniszterelnököt, amiért megkerülte a parlamentet, miután vasárnap bejelentette, hogy az ország F-16-os vadászgépeket szállít Ukrajnának.
Rutte bejelentésére Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hollandiai meglepetésszerű látogatása során került sor, a két vezető az eindhoveni repülőtéren találkozott. Rutte júliusban hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatást – és így az F-16-os vadászgépek koalíciójában való holland részvételt – nem befolyásolja a holland kabinet bukása.
Egyes törvényhozók szerint azonban egy ilyen fontos döntés parlamenti konzultációt igényel.
“Az F-16-osok szállítása Ukrajnának olyan messzemenő döntés, amelyet először a képviselőházzal kell megvitatni. Különösen akkor, amikor egy kormány távozik” – tweetelte Jasper van Dijk szocialista képviselő (SP/EU baloldal).
Van Dijk hozzátette, hogy számos parlamenti kérdést intézett Ruttéhoz, többek között azt, hogy az F-16-osok orosz területen is bevethetők-e, és hogy a döntés hogyan hivatott megakadályozni a konfliktus további eszkalálódását.
Közben a szélsőjobboldali Fórum a Demokráciáért (FvD/ID) aggodalmát fejezte ki Ukrajnával szemben az orosz célpontok esetleges bombázása miatt.
“Őrület. Holland F-16-osok Ukrajnába, hogy orosz célpontokat bombázzanak velük. Még most is, hogy Rutte távozik, még jobban belerángatja Hollandiát a háborúba. És megteheti, mert a képviselőház minden pártja támogatja őt a háborúskodásban” – tweetelte a párt.
Thierry Baudet, az FvD vezetője gyakran nyilatkozott Vlagyimir Putyin orosz elnököt és az ukrajnai orosz agressziós háborút támogatóan. 2020-ban az Általános Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (AIVD) kihallgatta őt arról, hogy pártjába esetleg orosz tisztviselők és kémek szivárogtak be.
Hollandia még májusban jelentette be, hogy hajlandó F-16-os vadászrepülőgépeket biztosítani Ukrajnának, amikor bejelentette, hogy az Egyesült Királysággal közös koalíciót alakít, amelyhez később több más ország is csatlakozott.
Forrás: Euractiv