Egy ország belga Leopard 1 harckocsikat küld Ukrajnába
Több tucat használt Leopard 1 harckocsit, amelyek egykor Belgiumhoz tartoztak, vásárolt egy másik európai ország az orosz invázió ellen harcoló ukrán erők számára – közölte kedden (augusztus 8.) az üzletet lebonyolító fegyverkereskedő.
A német gyártmányú Leopárdok az év elején nyilvános viták középpontjába kerültek, miután Ludivine Dedonder belga védelmi miniszter azt mondta, hogy a kormány megvizsgálta a harckocsik visszavásárlását, hogy Ukrajnának küldje őket, de ésszerűtlen árat ajánlottak nekik.
Az összecsapás rávilágított arra a kényszerhelyzetre, amellyel a nyugati kormányok szembesülnek, amikor több mint egy év intenzív háborúskodás után próbálnak fegyvereket találni Ukrajna számára – az általuk elavultnak minősített fegyverek ma már nagy keresletnek örvendenek, és gyakran magáncégek tulajdonában vannak.
Freddy Versluys, az OIP Land Systems védelmi vállalat vezérigazgatója több mint öt évvel ezelőtt vásárolta meg a tankokat a belga kormánytól.
A Reutersnek elmondta, hogy mostanra mind az 50 tankot eladta egy másik európai kormánynak, amelyet egy titoktartási záradék miatt nem tudott megnevezni. Azt mondta, hogy az árat sem hozhatja nyilvánosságra.
A Handelsblatt című német lap kedd este arról számolt be, hogy a Rheinmetall fegyvergyártó cég megszerezte a harckocsikat, és a legtöbbet előkészíti az Ukrajnába történő exportra.
A vállalat nem kívánt nyilatkozni.
Egy védelmi forrás a Reutersnek elmondta, hogy a német kormány fizeti 32 Leopard 1 harckocsi felújítását és Ukrajnába küldését, és hogy ez része annak az Ukrajnának szánt támogatási csomagnak, amelyet Németország a júliusi vilniusi NATO-csúcstalálkozón jelentett be.
A német védelmi minisztériumnak nem volt azonnali kommentárja.
Kijev több nyugati szövetségese az év elején megállapodott abban, hogy modern Leopard 2 harckocsikat küld Ukrajnának, valamint régebbi Leopard 1 modelleket is.
A Leopard 1-et a német Krauss-Maffei cég gyártotta az 1960-as évektől kezdve. Könnyebb, mint a Leopard 2, és más típusú főágyúval rendelkezik. A Versluys által értékesített modelleket utoljára az 1990-es években korszerűsítették.
A belga védelmi minisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni a harckocsik eladását.
Forrás: Euractiv