Miért huny szemet a Nyugat az indiai miniszterelnök tekintélyelvűsége felett?
A látogatás “a partnerség új szakaszát indítja el” Párizs és Újdelhi között. Narendra Modi indiai miniszterelnök lesz a díszvendég a július 14-i ünnepségen a Champs-Elysées-n. Emmanuel Macron mellett részt vesz a hagyományos katonai parádén, amelyen az indiai fegyveres erők is részt vesznek. Az Elysée lehetőséget lát a találkozóra, hogy “új, ambiciózus célokat tűzzön ki az India és Franciaország közötti stratégiai, kulturális, tudományos, akadémiai és gazdasági együttműködésre”.
Egyes ökológus vezetők számára azonban “nagy hiba”, hogy “vörös szőnyeget terítenek India szélsőjobboldala elé”. “Vagy egyáltalán nem kell ismerni az indiai szubkontinens jelenlegi belpolitikai kontextusát, vagy teljesen cinikusnak kell lenni ahhoz, hogy Narendra Modi legyen a Francia Köztársaság díszvendége az év legszimbolikusabb napján” – állítják a Libérationban május elején megjelent cikk aláírói. “Mióta [2014-ben] hatalomra került, India (…) folyamatosan visszalépett az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartása terén”.
Franciaország, India második legnagyobb fegyverszállítója
A Human Rights Watch egyetért. “India azt állítja magáról, hogy a világ legnagyobb demokráciája, de a valóságban számos jogot és szabadságot korlátoznak” – mondja Meenakshi Ganguly, a civil szervezet dél-ázsiai vezetője. Az elmúlt évtizedben Narendra Modi hindu nacionalista pártja egy sor olyan törvényt fogadott el, amelyek célja a kisebbségek, különösen a muszlimok “marginalizálása” volt – magyarázza Christophe Jaffrelot, a Centre de recherches internationales de Sciences Po Paris (Ceri) politológusa. A média és az ellenzék elhallgattatását is megkezdte, és “bírósági eljárásokkal vagy börtönbüntetésekkel” félemlíti meg őket – mondja Meenakshi Ganguly.
“Aggasztó látni, hogy Franciaország egy olyan vezetőt hív meg egy olyan napra, amely a szabadságot és az egyenlőséget mint alapvető értékeket ünnepli, aki ugyanezeket az értékeket támadja saját országában.”
Ez a választás annál is inkább “cinikus”, mert a parádé alkalmat ad arra, hogy Narendra Modinak “bemutassák a francia hadiipar katalógusát”. A világ harmadik legnagyobb fegyverexportőreként Franciaország azt reméli, hogy számos szerződést köthet Újdelhivel. Július 13-án, csütörtökön az indiai kormány elvi hozzájárulását adta 26 Rafale vadászrepülőgép és három Scorpene tengeralattjáró megvásárlásához. A feltételekről és az összegről még tárgyalni kell Párizzsal. Jean-Joseph Boillot, az Institut de relations internationales et stratégiques (Iris) közgazdásza szerint azonban “ezek a megállapodások milliárdokat érnek”. Rámutat a 36 Rafale-ra vonatkozó történelmi megrendelésre, amelyet 2016-ban írtak alá a Dassault Aviation céggel 8 milliárd euróért.
“A Thales-csoport is masszívan jelen van Indiában, és védelmi rendszereit a bangladesi határ felszerelésére használták” – folytatja. Ezeknek a szerződéseknek köszönhetően Franciaország 2022-ben India második legnagyobb fegyverszállítója volt Oroszország mögött – idézi az RFI a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet adatait.
Forràs: Franceinfo