Az EU-nak kellene-e migránsmentést végeznie? Az Európai Bizottság nemet mond, a Parlament igent
Az Európai Parlament feszült hangulatú meghallgatásán az EU belügyi biztosa azt mondta, hogy a görög hajókatasztrófa után az országoknak “lépniük kell”.
Az EU-ban vita folyik arról, hogy Brüsszelnek európai szintű migráns-keresési és mentési műveletet kellene-e indítania. Az Európai Parlament szerdai strasbourgi meghallgatásán Ylva Johansson belügyi biztos nem támogatta az ötletet, és ezzel ellentétbe került a Parlament többségével. Jelezte, hogy a migránsok felkutatására és mentésére irányuló műveletek a nemzeti kormányok hatáskörébe tartoznak, és az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex csak koordináló szerepet játszik.
“Folytatni fogjuk ezt a munkát, fokozzuk és aktívan együttműködünk a tagállamokkal, hogy azok megtegyék a szükséges intézkedéseket” – mondta szerdán az uniós törvényhozóknak, majd hangsúlyozottan hozzátette: “A tagállamoknak fokozniuk kell a keresést és mentést”.
A Parlament azt szeretné, ha az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve többet tenne. A képviselők csütörtökön szavaznak arról az állásfoglalásról, amely arra ösztönzi az EU-t, hogy hozzon létre saját migránsmentő missziót, amelynek célja, hogy több életet mentsen a Földközi-tengeren. A nem kötelező erejű intézkedés a szöveg szerint arra fogja sürgetni a Bizottságot, hogy “támogassa politikailag és pénzügyileg az ilyen kezdeményezéseket”.
Forràs: Politico