
Kína “erőteljes választ” ígér a NATO ázsiai terjeszkedésére

Peking elutasítja a NATO Kínával kapcsolatos aggodalmát, és bírálja Ausztrália, Japán, Új-Zéland és Dél-Korea jelenlétét a csúcstalálkozón. Peking dühösen reagált arra a NATO-közleményre, amely Kínát a csoport érdekeit és biztonságát fenyegető komoly kihívásként tünteti fel.
A litván fővárosban, Vilniusban tartott kétnapos csúcstalálkozójuk felénél kiadott, határozott hangvételű közleményben a NATO vezetői kijelentették, hogy a Kínai Népköztársaság “kinyilvánított ambícióival és kényszerítő politikájával” kihívást jelent a szövetség érdekei, biztonsága és értékei ellen.
“A Kínai Népköztársaság politikai, gazdasági és katonai eszközök széles skáláját alkalmazza globális lábnyomának növelésére és hatalmának kivetítésére, miközben stratégiáját, szándékait és katonai kiépítését illetően átláthatatlan marad” – fogalmaztak a csoport vezetői a 90 különböző pontot tartalmazó közleményükben.
“A KNK rosszindulatú hibrid és kiberműveletei, valamint konfrontatív retorikája és dezinformációja a szövetségeseket veszi célba, és árt a szövetség biztonságának”.
A NATO-nyilatkozat szerint Kína és Oroszország “egyre mélyülő stratégiai partnerségben” vesz részt, és a két ország “egymást erősítő kísérleteket tesz a szabályokon alapuló nemzetközi rend aláásására”. A vezetők felszólították Kínát, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó, vétójoggal rendelkező tagjának egyikeként játsszon “konstruktív” szerepet, és ítélje el Oroszország “Ukrajna elleni agressziós háborúját”.
Az Európai Unió kínai képviselete elítélte a megjegyzéseket, azzal vádolva a NATO-t, hogy elferdíti Kína álláspontját, és szándékosan megpróbálja lejáratni az országot.
Forràs: AlJazeera