
Veszélyes irányban indultak el az USA-Kína kapcsolatok

Az Egyesült Államok és Kína gazdasága szorosan összefügg egymással, de kapcsolataik erodálódnak. Annak ellenére, hogy 2022-ben rekordszintű volt az Egyesült Államok és Kína közötti kétoldalú kereskedelem, a kereskedelmi kapcsolat egyre kevésbé függ egymástól. A Washington és Peking közötti növekvő feszültség miatt az egyesült államokbeli és a kínai befektetők minden területen eltávolodnak.
Az USA-Kína szétválasztásának talán legkövetkezményesebb aspektusa a technológia. Az Egyesült Államok és Kína közötti biztonsági verseny egyre inkább beágyazódik a hazai ipari és technológiai fejlődésbe. Ez a technológiai háború mindkét gazdaságnak árt, és mélyreható globális következményekkel jár.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kétoldalú kereskedelem azonban továbbra is bővül a kereskedelmi háborús vámok és az Egyesült Államok által Kínára bevezetett technológiai korlátozások fokozódása ellenére. A kétoldalú kereskedelem bővülése azonban lassul, és csak az ötödével növekszik a teljes amerikai kereskedelem bővülésének ütemében.
Csökkent a Kínából érkező amerikai import részaránya, miközben Kína a külföldi áruk egy részét elmozdította az Egyesült Államoktól. Az amerikai-kínai bilaterális kereskedelem összetétele is eltolódott a legmagasabb vámtarifákkal rendelkező áruktól.
A kétoldalú kereskedelemre vonatkozó adatok önmagukban nem mutatják meg a teljes képet az USA-Kína kereskedelmi kapcsolatokról. A vámháború kezdete óta Kína közvetlen befektetése Délkelet-Ázsiában az egekbe szökött – 2020-ban elérte a 128 milliárd USD-t. A Délkelet-Ázsiából származó amerikai import is gyorsan bővül. A Délkelet-Ázsiából származó amerikai import kínai tartalma valószínűleg emelkedni fog, ellensúlyozva a Kínából érkező közvetlen amerikai import lassulását.
Forràs: Asia Times