Lengyelország népszavazást tart az uniós migrációs áthelyezési rendszerről
A lengyel kormány népszavazást akar az ország részvételéről az EU migránsok áthelyezését célzó programjában, és a szavazásra valószínűleg az őszi parlamenti választásokkal egy időben kerülne sor – erősítette meg hétfőn Mateusz Morawiecki konzervatív miniszterelnök.
Ennek érdekében a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt hétfőn benyújtotta azt a törvénymódosítási tervezetet, amely lehetővé tenné, hogy a népszavazást a parlamenti, elnök- vagy uniós választások megtartásának napján tartsák meg.
“Megerősíthetem, hogy a parlamenti választásokat és a migránsok áttelepítéséről szóló népszavazást egy időben tervezzük megtartani, a költségek csökkentése érdekében is” – mondta Morawiecki az RMF FM szerint.
Elmondta, hogy a népszavazás egy egyszerű kérdést tartalmazna, de annak pontos szövegét nem volt hajlandó elárulni. Azt sem zárta ki, hogy más kérdéseket is beiktatnak más témákban.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a kormány miért akarja összekapcsolni a népszavazást és a választásokat annak ellenére, hogy korábban úgy döntött, elhalasztja a helyhatósági választásokat – amelyeket eredetileg a parlamenti választásokkal együtt tartottak volna -, a népszavazás megszervezésének költségeire hivatkozott.
Morawiecki azonban mintha arra mutatott volna rá, hogy a népszavazás csak egy kérdést tartalmaz, mivel szerinte az ilyen népszavazások kevesebb gondot okoznak. A 2014-es esetre is hivatkozott, amikor a helyhatósági választásokon több figyelmetlenségből eredő hiba történt, mivel túl sok szavazólapot kellett kitölteni. A csak egy kérdést tartalmazó népszavazás Morawiecki szerint kevesebb gondot okoz.
Így a parlamenti választásokra és az áttelepítésekről szóló népszavazásra valószínűleg idén októberben vagy november elején kerül sor, az elhalasztott helyhatósági választásokat pedig jövő tavasszal tartják meg. Konkrét időpontokat még nem tűztek ki.
A népszavazást és a választásokat összekapcsolva a PiS kettős győzelemre számít. Nemcsak a választási felmérésekben vezet, hanem a lengyelek többsége is támogatja a párt álláspontját, miszerint Lengyelországnak nem kellene menedékkérőket fogadnia az uniós áthelyezési program keretében.
A lengyelek 74 százaléka ellenzi az áthelyezéseket, és 26 százalékuk szerint a kormánynak be kellene fogadnia menedékkérőket az EU által tervezett áthelyezési rendszer keretében – derül ki a Pollster Intézet legújabb közvélemény-kutatásából, amelyet a Super Express közölt.
Forràs: Euractiv