A marokkói nők, akik folytatják a gnaoua évszázados művészetét
Marokkóban a fiatal nők életben tartják a gnaoua évszázados művészetét, új és befogadó energiát hozva a spirituális zenei repertoárba, amely világszerte népszerűvé vált, miután az UNESCO 2019-ben a szellemi kulturális örökség részévé nyilvánította.
“A tagnaouite az UNESCO listájára való felkerülésével világszerte elismerést szerzett. Miért ne játszhatna egy nő guembrián? Miért ne lehetnének nők is részesei ennek a dinamikának? A nők legfeljebb egyszerű tagjai voltak a gnaoua csoportoknak, de soha nem voltak vezetői. És azon a napon, amikor lehetőségem nyílt arra, hogy guembrizni tudjak, és sikeresen játszottam ezen a hangszeren, egy pillanatig sem haboztam” – osztotta meg Asma Hamzaoui, a kizárólag nőkből álló “Bnat Timbouktou” frontasszonya.
A 26 éves casablancai születésű nő egyike az első nőknek, akik gnaoua-t játszanak, amely az afrikai ritmusokat spirituális énekekkel és költészettel ötvözi.
Édesapja, a Gnaoua mestere már fiatalon beavatta őt ebbe a művészeti formába.
“Hétéves korom óta elkísértem őt az esti összejöveteleire” – mesélte a fiatal nő, aki 2012-ben megalakította a “Bnat Timbouktou”, vagyis a Timbuktu lányai nevű csoportot.
“Fokozatosan megtanultam guembrizni, egy háromhúros, tevebőrből készült lanton. Apám gondoskodott róla, hogy minél többet megtanuljak, mielőtt szólóba kezdenék”.”
A kizárólag nőkből álló együttes lenyűgözte a fesztiválozókat – Hamzaoui énekelt és guembri-t játszott, négy zenész pedig qraqeb acélkasztanyettán. Együtt játszottak az Amazones d’Afrique-kal, egy másik, kizárólag nőkből álló, Maliból származó együttessel.
Ennek a fiatal nőnek az ambíciója sokakat, például Hind Ennaira-t is arra ösztönözte, hogy felfedezzék szenvedélyüket a hagyományosan férfias művészeti forma iránt, amely az afrikai ritmusokat spirituális énekekkel és költészettel ötvözi. A Gnanoua egy olyan együttes is, amely túlmutat a zenén, hatással van a ruhákra is.
Forràs: Africa News