Jön a laboratóriumban termesztett hús
Hamarosan az amerikaiak olyan csirkét kóstolhatnak, amely közvetlenül csirke sejtekből származik, nem pedig csirkéből. Szerdán az USDA zöld utat adott az Upside Foods és a Good Meat cégeknek, hogy megkezdhessék a laboratóriumban termesztett, vagy tenyésztett csirketermékeik gyártását és értékesítését az Egyesült Államokban.
Egyelőre azonban még ne rohanjon a szupermarketbe. Még eltart egy darabig, mire a boltokban is vásárolhatsz sejtalapú húst, bár egy étteremben hamarabb is megkóstolhatod.
Mi ez?
Dióhéjban a laboratóriumban termesztett hús – vagy tenyésztett vagy sejtalapú hús – olyan hús, amelyet állati sejtekből fejlesztettek ki, és tápanyagok, például aminosavak segítségével, hatalmas bioreaktorokban növesztettek.
Ez egy sörfőzdére hasonlító gyártóüzemben történik: Ha ezt elképzeli, ne fehér köpenyes, hajhálós emberekre gondoljon, akik mikroszkópon keresztül néznek bele a Petri-csészékbe, hanem fehér köpenyes, hajhálós emberekre, akik óriási üstök között bolyonganak.
Mi olyan nagyszerű ebben?
Először is, a hús sejtekből történő termesztése azt jelenti, hogy az emberek anélkül ehetnek húst, hogy állatokat kellene levágniuk.
Az Upside Foods elmagyarázza, hogy a megtermékenyített csirkepetéből nyert sejteket a sejtbankjában tárolja, és legalább tíz évig felhasználható. Az állati sejtek származhatnak többek között állati biopsziából vagy akár tollakból is – mondta Noyes.
Vannak környezetvédelmi megfontolások is. A mezőgazdaság, különösen az állattenyésztés, jelentős mennyiségű üvegházhatású gázkibocsátásért felelős, ami hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. A rendszer átalakítása enyhíthetné a bolygóra nehezedő terheket.
Forràs: CNN