
Ügyvéd: A Katargate bizonyítékok megkérdőjeleződtek

Michel Claise vezető bíró összeférhetetlenség miatti lemondása megkérdőjelezi a Katargate korrupciós botrányban folytatott teljes igazságügyi vizsgálatot – mondta az EURACTIV.com-nak egy brüsszeli ügyvéd.
“Michel Claise lemondásának híre azért zavaró, mert az egész bírósági vizsgálat most már kétségessé vált” – mondta Spyros Pappas ügyvéd.
Claise, a Katargate-vizsgálatot vezető belga bíró a héten mondott le, miután kiderült, hogy egyik fia 2018-ban céget alapított Maria Arena belga európai parlamenti képviselő fiával, aki a jelentések szerint szintén érintett a botrányban.
“Attól a pillanattól kezdve, hogy az igazságügyi vizsgálat ismertté vált, visszatérő kérdés volt, hogy Maria Arena EP-képviselő, aki az aktából úgy tűnik fel, mint Antonio Panzeri úr rendszeres tárgyalópartnere, miért maradt a sötétben. A mai leleplezés, ha igaz, legalábbis szomorú. Egy bírónak szigorúnak kell lennie önmagával és elnézőnek másokkal – mondta Pappas.
Arenát soha nem hallgatták ki és nem emeltek vádat a Katargate-ügyben folytatott nyomozás során, annak ellenére, hogy a neve szerepel az ügy aktájában.
Hozzátette, hogy ha egy bíró valamilyen személyes okból nem tud objektív maradni, akkor kivételt hirdet, hogy egy kollégája helyettesíthesse.
Pappas hangsúlyozta, hogy helytelen lenne arra a következtetésre jutni, hogy egy ügy nem megfelelő kezelése általános következtetést vonna le a belga igazságszolgáltatási rendszerről, amely szerinte független és objektív.
“De minden kitérő emlékeztetőül szolgál a jövőre nézve. Ebből a szempontból a rendszer megerősödve kerül ki” – mondta.
Pappas utalt arra, hogy a bizonyítékok összegyűjtésének teljes folyamata megkérdőjelezhető, tekintve egy bűnös állítólagos “eltussolását” és a felelősség áthárítását másokra anélkül, hogy egy fontos személyt a botrány miatt kivizsgálnának.
Az ügyvéd, aki Eva Kaili görög EP-képviselőt – aki szintén érintett a Katargate-ügyben – védi egy másik ügyben, amely az Európai Parlamentben dolgozó asszisztensei fizetésével kapcsolatos, hozzátette:
“Ha hozzátesszük, hogy a PEGA bizottság tagjait, és különösen Kaili asszonyt már jóval a Katargate-ügy ismertté válása előtt több titkosszolgálat is megfigyelés alatt tartotta, akkor minden bizonyíték irreleváns, hiszen a parlamenti mentelmi jog megsértése ellenében gyűjtötték be”.
Tüskés kérdés marad azonban a Kaili lakásában talált, több ezer eurónyi készpénzt tartalmazó bőrönd.
Jogi körök szerint Kailinak nehéz lesz meggyőznie a belga hatóságokat arról, hogy semmi köze nem volt hozzá. Eddig azt állította, hogy a táska a Panzerié volt, és a botrány kirobbanásáig nem tudott a táska tartalmáról.
Forràs: Euractiv