Migránsok: Aki vízbe esett, nem szabad visszaküldeni!
Igazán jól dolgozik a líbiai parti őrség, amely csak idén több mint 13 000 migránst küldött vissza Líbiába. Ez a szám már most meghaladja a 2020-as szintet – közölte a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).
Csakhogy annak, hogy ilyen jól dolgozik a líbiai parti őrség, nem mindenki örül.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) közös nyilatkozatban ítélte el a Líbiába történő visszaküldéseket, miután június 14. és június 15. között több mint 270, a tengerből kimentett embert adtak át a líbiai hatóságoknak, akik egy gibraltári zászló alatt közlekedő hajóról estek, vagy ugrottak szándékosan a tengerbe, hogy kimentsék őket.
“Senkit sem szabadna visszaszállítani Líbiába, miután a tengeren megmentették. A nemzetközi tengerjog értelmében a kimentett személyeket biztonságos helyen kell partra szállítani” – áll az IOM és az UNHCR közleményében, amely megismételte, hogy mivel az “alapvető előfeltételek” nem teljesülnek, “Líbia nem tekinthető biztonságos helynek”.
Az uniós nagykövetek megállapodtak arról, hogy az Európai Tanács és az Európai Parlament kibővített tárgyalási mandátummal rendelkezik az uniós menekültügyi ügynökségről szóló, EASO néven ismert rendelet végrehajtására. Erre azt követően került sor, hogy Ciprus, Görögország, Spanyolország, Olaszország és Málta miniszterei felajánlották támogatásukat egy olyan megállapodáshoz, amely az EASO-t teljes jogú európai ügynökséggé alakítaná.
Forrás: Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM)