Elindult a lázadás az uniós migrációs paktum ellen
Lengyelország megpróbálja megakadályozni az EU Tanácsának múlt héten elfogadott migrációs és menekültügyi paktumát, és ellenzéki koalíciót hoz létre – mondta Piotr Müller, a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kormányszóvivője vasárnap a TVP Infónak.
A múlt csütörtöki luxembourgi tanácsülésen az uniós belügyminiszterek megállapodtak a menekültügyi eljárásról szóló rendeletről, valamint a menekültügyi és migrációkezelési rendeletről szóló tárgyalási álláspontról. Lengyelország és Magyarország volt a két tagország, amely nemmel szavazott.
“Lengyelország blokkolni fogja a migránsok áthelyezésével kapcsolatos megoldásokat” – mondta Müller, aki a Tanács által elfogadott álláspontot “rövid távú gondolkodásnak nevezte, amely de facto a migrációs hullámok növekedését fogja eredményezni”.
Az elfogadott tárgyalási álláspont az úgynevezett kötelező szolidaritási mechanizmuson alapul. Azok az országok, amelyek nem hajlandók elfogadni a menedékkérők megállapított kvótáit, ehelyett pénzügyi hozzájárulást kapnak, amelynek összegét áthelyezésenként 20 000 euróban határozták meg.
Lengyelország ennek ellenére sem befogadni, sem fizetni nem akar menedékkérőket, mivel Andrzej Sadoś lengyel állandó képviselő úgy véli, hogy a pénzügyi hozzájárulás lehetősége valójában “büntetés” a kvóták teljesítésének megtagadásáért.
Lengyelország megpróbál majd koalíciót létrehozni az EU Parlamentjében a Tanács által elfogadott megoldások ellen. Ha a paktum ennek ellenére hatályba lép, Varsó nem fogja teljesíteni a kötelezettségvállalásokat. “Jogunk van visszautasítani őket, és ennek a döntésnek ellent mondani” – mondta a szóvivő.
Közben a PiS kisebbik kormánykoalíciós partnere, az EU-ellenes Szuverén Lengyelország párt bejelentette, hogy határozattervezetet nyújt be a lengyel parlamentnek, amelyben ellenzi a migránsok szerinte erőszakos áttelepítését.
Lengyelország megpróbálja megakadályozni az EU Tanácsának múlt héten elfogadott migrációs és menekültügyi paktumát, és ellenzéki koalíciót hoz létre
A javasolt állásfoglalás “lehetőséget adna arra, hogy valamennyi (lengyel) politikai erő határozottan kifejezze ellenállását az eurokraták ilyen elképzeléseivel szemben” – tette hozzá.
Forràs: Euractiv