A 70 év feletti gépjárművezetőknek ötévente meg kellene újítaniuk vezetői engedélyüket
Németország és Ausztria visszautasította az Európai Bizottság azon javaslatát, amely szerint a 70 év feletti gépjárművezetőknek ötévente meg kellene újítaniuk vezetői engedélyüket, és amelynek célja, hogy a vezetésre már nem alkalmas személyek ne használhassák autójukat.
A súlyos közlekedési balesetek számának csökkentése érdekében az Európai Bizottság több frissítést javasolt a vezetői engedélyekről szóló uniós irányelvhez, amely keretet ad az uniós országok számára a nemzeti vezetői engedélyekre vonatkozó követelmények meghatározásához.
A Bizottság egyebek mellett azt javasolta, hogy az új vezetői engedélyt vagy a meglévő megújítását kérők számára írják elő az orvosi önértékelés minimumkövetelményét. Egy külön rendelkezés előírná, hogy a 70 év feletti járművezetőknek gyakrabban kell megújítaniuk vezetői engedélyüket.
Míg néhány országban még nem kötik a vezetői engedély megszerzéséhez orvosi vizsgálatot, addig más országokban már kötelező orvosi vizsgálatot végeznek a háziorvosok.
A javaslat azonban jelentős kritikát kapott az uniós országok közlekedési minisztereitől, akik szerint vagy felesleges terhet jelent az idős polgárok számára, vagy pedig – azokban az országokban, ahol már létezik kötelező orvosi ellenőrzés – nem szeretnék, ha az előírások csökkennének.
“Nagyon kritikusan állunk ahhoz a javaslathoz, hogy az egészségügyi vizsgálatokat 70 éves kortól tegyék kötelezővé” – mondta Volker Wissing német közlekedési miniszter (FDP/Renew) újságíróknak az uniós közlekedési miniszterek csütörtöki (június 1.) ülése előtt.
“Nem látunk erre semmi okot, és itt is világossá fogjuk tenni határozottan elutasító álláspontunkat” – tette hozzá.
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg Leonore Gewessler (Zöldek) osztrák mobilitási miniszter is, aki “az idősek diszkriminációjára” figyelmeztetett.
“Ausztria úgy érzi, hogy nem érthetünk egyet azzal, hogy a jogosítványok érvényességét egy bizonyos életkorra korlátozzuk. Ez csökkentené ezeknek az embereknek a mobilitását, és nem vezetne a balesetek statisztikailag szignifikáns csökkenéséhez” – mondta Gewessler.
Forràs: Euractiv