Gyógyszerhiány: a francia szenátus megkongatta a vészharangot
Az elmúlt öt évben riasztó mértékben nőtt a gyógyszerhiány Franciaországban, a 2018-as mintegy 800-ról mára mintegy 3000 féle gyógyszerre – közölte szerdán a gyógyszerhiányt vizsgáló szenátusi vizsgálóbizottság elnöke, Sonia de La Provôté.
A helyzet elsősorban a gyógyszerek előállításához szükséges molekulák beszerzési problémáinak köszönhető, amelyek nagy része (80-85%-a) Kínából és Indiából származik.
“Franciaországban 2018-ban 700 és 800 gyógyszer között volt ellátási feszültség, szemben a mai 2500-3000 gyógyszerrel” – mondta de La Provôté szerdán.
“A COVID rávilágított az ellátási láncok összetettségére és koncentráltságára” – mondta a COVID-19 világjárvány idején az ipari miniszter, most pedig az ökológiai átmenetért felelős miniszter, Agnès Pannier-Runacher a szenátusi bizottság szerdai meghallgatásán.
A gyógyszerhiány problémájának leküzdésére Pannier-Runacher azt javasolja, hogy a közegészségügyi rendszeren keresztül garantálják a kezelésekhez való hozzáférést, az iparon keresztül biztosítsák az ellátást, és szabályozással ösztönözzék az innovációt.
De “még az újraiparosítás előtt újra integrálni kell a készségeket, a technikusoktól a mérnökökig és a menedzserekig, hogy ismét önellátóak legyünk a vegyipari termelésben” – mondta de La Provôté.
A gyógyszerhiány más európai országokat is érint, például Olaszországot, amely ezen a télen több mint 3000 féle gyógyszer ellátási korlátjairól számolt be, amelyek közül 554 teljesen elfogyott.
A francia eset azonban sajátos, mivel az Elysée adatai szerint Franciaország 2008-ig az EU vezető gyógyszergyártója volt, most azonban Svájc, Németország és Olaszország után a negyedik helyen áll.
A következő hetekben a szenátus gyógyszerhiánnyal foglalkozó bizottsága meghallgatja François Braun egészségügyi minisztert, hogy “értékelje a gyógyszerhiány elleni küzdelemben tett intézkedéseit”, mielőtt júliusban jelentést tesz.
Forràs: Euractiv