“Kifutóban” lévő EP képviselők szerint Magyarország alkalmatlan az EU soros elnökségére
Magyarország az uniós jog többszöri megsértése miatt alkalmatlan arra, hogy 2024-ben betöltse a soros elnökséget – figyelmeztetnek az európai parlamenti képviselők a jövő héten elfogadandó állásfoglalásukban.
Az állásfoglalás, amelyet az Európai Parlament három nagy pártja, a jobbközép néppárt, a szocialisták és demokraták, a liberális Renew Europe, valamint a zöldek és a baloldali frakciók is támogatnak, jogilag nem kötelező érvényű, de újabb komoly politikai vitát vetít előre Brüsszel és Budapest között, ahol 2010 óta a Fidesz kormányoz.
A magyar kormány 2024 júliusától, kevesebb mint egy hónappal a következő európai parlamenti választások után, hat hónapig tölti be a Miniszterek Tanácsának soros elnökségét.
Bár a soros elnökségnek sokkal kisebb politikai befolyása van a viták alakítására azóta, hogy a Lisszaboni Szerződés bevezette az Európai Tanács állandó elnökét, mégis felelős az uniós jogszabályokról szóló tárgyalások alakításáért.
Az állásfoglalás “megkérdőjelezi, hogy Magyarország hogyan lesz képes 2024-ben hitelesen ellátni ezt a feladatot, tekintettel arra, hogy nem tartja be az uniós jogot és az EUSZ 2. cikkében foglalt értékeket, valamint az őszinte együttműködés elvét”.
Ezután sürgeti az uniós kormányokat, hogy “mielőbb találjanak megfelelő megoldást”, és “emlékeztet arra, hogy a Parlament megfelelő intézkedéseket hozhat, ha ilyen megoldás nem születik”.
Kovács Zoltán, a magyar kormány szóvivője válaszul azzal vádolta az EP-képviselőket, hogy “ugyanazzal a régi, fáradt váddal, hogy Magyarország megsérti az EU alapelveit, és ezért nem lehet az elnökséget betölteni”.
“De tudjuk a valódi okot: nem tetszik nekik Magyarország békepárti álláspontja, és konfliktusba akarnak sodorni bennünket” – tette hozzá, utalva Magyarországnak az Ukrajna elleni orosz invázióval kapcsolatos álláspontjára, amely miatt Budapest az Oroszország elleni szankciók ellen szavazott, és ellenezte, hogy katonai és humanitárius segélyt küldjenek Ukrajnába.
“Nem hagyjuk, hogy elvegyenek egy ilyen lehetőséget Magyarországtól” – tette hozzá Varga Judit igazságügyi miniszter.
“Az Európai Parlament ebben a kérdésben nem kapott lapot. Egyik osztott lapnak sem az volt a gondolata, hogy Magyarország ne foglaljon állást, ami őt megilleti. Napi kapcsolatban vagyunk a Tanács Főtitkárságával, és készülünk a feladatra” – mondta Varga.
Máshol az állásfoglalás “rendszerszintű korrupcióval” vádolja a Fidesz-kormányt, és “elítéli a magyar kormány EU-ellenes kommunikációs kampányait, amelyek részei a kormány stratégiájának, hogy elterelje a figyelmet arról, hogy nem tartja be az EUSZ 2. cikkében foglalt értékeket”.
Az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Fidesz-kormány az elmúlt években szinte állandó konfliktusba került az uniós intézményekkel, elsősorban az igazságszolgáltatás függetlenségével, a sajtó és a civil társadalom szabadságával és a jogállamisággal kapcsolatos viták miatt.
A Bizottság emellett több milliárd eurót visszatartott a blokk járvány utáni helyreállítási alapjából, noha Magyarország az uniós források egyik legnagyobb nettó kedvezményezettje.
Mire Magyarország átveszi a stafétabotot, ezek a képviselők már nem lesznek sehol!
Forràs: Euractiv/NapiEU