Az EU és a Pfizer újratárgyalja a vitatott vakcinaszerződést
A közép- és kelet-európai országok a megállapodás feltételeinek felülvizsgálatát sürgették.
Az Európai Bizottság és az amerikai Pfizer gyógyszeripari óriásvállalat újratárgyalta a COVID-19 vakcinaadagokra vonatkozó hatalmas szerződést, amelyet az EU a világjárvány csúcspontján kötött.
A Bizottság bejelentette, hogy a két fél megállapodott abban, hogy a Pfizer a következő négy évre, 2027-ig elosztja a szállításokat, és az idén leszállítandó 450 millió adagról lecsökkenti a mennyiséget. A Bizottság azonban a közleményében nem közölte, hogy mennyire . A POLITICO kérdésére a Bizottság egészségügyi szóvivője, Stefan de Keersmaecker a POLITICO-t az uniós tagállamokhoz irányította válaszért.
“A vakcinastratégiákat vagy vakcinaprogramokat a tagállamok tervezik és hajtják végre” – mondta de Keersmaecker.” A Bizottság korábban számos engedményt kapott a Pfizertől, de ezek mindig elmaradtak a dózisok csökkentésétől.
Az alku pénzügyi feltételei sem nyilvánosak, de a Bizottság közölte, hogy a blokk fenntartja a lehetőséget, hogy megvásárolja az eredeti 450 millió adagból fennmaradó részt, és hogy az opcióért külön fizet – amit a miniszterek korábban “lemondási díjként” kritizáltak. A gyakorlatban ez növeli az egy adagra jutó árat, bár a teljes árcédula alacsonyabb lenne.
A tárgyalások már több mint egy éve húzódnak, és keserűség jellemzi őket – legalábbis a közép- és kelet-európai országok egy csoportja részéről, amely ellenezte a szerződés feltételeit.
A szóban forgó szerződést 2021 májusában írták alá, és eredetileg a német BioNTech céggel közösen kifejlesztett vakcinából 900 millió adagra szólt, további 900 millió adagra vonatkozó opció lehívásának lehetőségével. Végül összesen 1,1 milliárd adag mRNS-vakcinára kötött szerződést a blokk – a Financial Times által közölt vakcinaárak szerint 21,5 milliárd euró értékben.
Forràs: Politico