Biden megemelheti az adósságplafont a kongresszus jóváhagyása nélkül
A Biden-kormány továbbra is patthelyzetben van a kongresszusi republikánusokkal a szövetségi adósságplafon emelése tekintetében, mindössze két héttel azelőtt, hogy az ország először nem teljesítené kötelezettségeit.
Az amerikai kormány januárban elérte a kongresszus által előírt 31,4 billió dolláros hitelfelvételi korlátot, és Janet Yellen pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az ország már június 1-jén kifogyhat a készpénzből, ha Joe Biden demokrata elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök nem tud megegyezni az adósságplafon emeléséről.
Bár a legtöbb szakértő szerint a fizetésképtelenség példa nélküli lenne, Washington nem először járja ezt az utat.
Az 1950-es évek óta mindkét politikai párt folytatott jogalkotási csatákat az adósságplafonról – mindkettő arra használta fel, hogy a másikat pénzügyi felelőtlennek állítsa be -, és csak azelőtt jutott megállapodásra, hogy a piacok pánikba estek volna.
Az adósságplafon a Kongresszus által 1917-ben bevezetett plafonra utal, amely meghatározza az Egyesült Államok által felvehető adósságállomány maximális összegét.
Az első adósságlimitet azért hozták létre, hogy a kincstár autonómiát kapjon a hitelfelvétel terén, mivel lehetővé tette számára, hogy a felső határig a kongresszus jóváhagyása nélkül adósságot bocsásson ki, megkönnyítve ezzel az első világháborús mozgósítási erőfeszítések finanszírozását. Ezt megelőzően a kongresszusnak általában engedélyeznie kellett a kincstárnak, hogy kisebb összegű hiteleket vegyen fel.
Az USA azonban egyre több adósságot kezdett felhalmozni, ahogy egyre több külföldi háborúban vett részt. A második világháborúba való belépést követően az USA minden évben megemelte az adósságlimitet, hogy a megnövekedett hitelfelvételhez igazodjon. A Bipartisan Policy Center szerint: “A háború végére, 1946 júniusára az adósságlimitet 275 milliárd dollárra csökkentették, mivel a háborús költségek eloszlottak, és a szövetségi kormány három évig többletet termelt. A szövetségi adósságlimit nyolc egymást követő éven keresztül változatlanul ezen a szinten marad – ez a leghosszabb ilyen időszak a bevezetése óta”.
Az elmúlt két évtizedben az Egyesült Államok 25 billió dollárnyi adósságot halmozott fel, 2001 óta minden évben közel 1 billió dollárral többet költött, mint amennyi adót és egyéb bevételt kapott – nagyrészt a háborúk finanszírozása, az adócsökkentések, a vészhelyzeti intézkedések és a kiterjesztett szövetségi kiadások miatt. A különbözet pótlására a kormánynak kölcsönt kell felvennie, hogy továbbra is finanszírozni tudja a Kongresszus által már engedélyezett kifizetéseket.
Most, hogy az USA elérte a hitelkeret határát, hacsak a Kongresszus nem emeli vagy függeszti fel az adósságlimitet, a szövetségi kormánynak nem lesz elegendő készpénze ahhoz, hogy minden kötelezettségét kifizesse.
1960 óta a Kongresszus 78 alkalommal emelte, hosszabbította meg vagy vizsgálta felül az adósságlimitet, ebből 49 alkalommal republikánus elnökök, 29 alkalommal pedig demokrata elnökök alatt.
A szenátusi demokraták egy része most arra ösztönzi Bident, hogy készüljön fel a 14. módosításra való hivatkozásra az adósságplafon felemelése érdekében, a kongresszus aktusa nélkül.
Forràs: Time