EU-USA csúcsértekezlet Brüsszelben
Brüsszel és Washington közös csúcstalálkozón kívánja megújítani kapcsolatait: A résztvevők optimisták, bár még bőven akadnak vitás, néhol szinte megoldhatatlan területek. Elsőnek mindjárt itt van Kína. E területen igyekeznek a diplomácia ködös mezőire evezni, ilyen szavakkal, hogy “ígéretet tesznek arra, hogy szorosan konzultálnak és együttműködnek a Kínával kapcsolatos sokoldalú megközelítésekről, amelyek az együttműködés, a verseny és a rendszerszintű rivalizálás elemeit is magukban foglalják. Hiába, a diplomácia nyelvezetének is meg van a maga bája. Ami Kínával kapcsolatban konkrétum lehet, az a következő:
“Szándékunkban áll összehangolni a Kínával való konstruktív kötelezettségvállalásunkat olyan kérdésekben, mint az éghajlatváltozás és a nonproliferáció, valamint bizonyos regionális projektekben” . Ha szabad ezt néhány megvilágosító szóval kibontanom, ez annyit jelent például a Fundam egyetem betelepülését az EU nem találja kockázatosnak.
A nagy kérdés, persze, hogy mi lesz a vitatott EU-Kína beruházási megállapodásokkal amiről Brüsszel “elvben” már megállapodott Pekinggel, annak ellenére, hogy az amerikaiak arra kérték az európaiakat, várják meg Biden januári hivatalba lépését, hogy konzultáljanak a Pekinggel való jövőbeli kapcsolatokról. Mintha már az USA-nak kereskedelmi kérdésekben (sem) lenne döntő szava. A csúcstalálkozó sikerességét segítheti, hogy az Európa és Kína közötti, az emberi jogok állítólagos megsértése miatti kölcsönös szankciókat érintő vitát átmenetileg felfüggesztették.
“Oroszországgal szemben egységes elveket vallunk, és készen állunk arra, hogy határozottan reagáljunk a negatív viselkedés és káros tevékenységek ismétlődő megjelenésére” – jelentik majd ki a csúcstalálkozó résztvevői, ezért ígéretet tesznek arra, hogy “magas szintű EU-USA párbeszédet indítanak Oroszországról”. Megint lefordítanám a diplomácia nyelvét: ez magyarul annyit jelent, hogy nagyok a nézeteltérések Oroszországot illetően az EU tagországai és az USA között, és ezt majd hosszas egyeztető tárgyalásokkal igyekeznek majd egymáshoz közelebb hozni, ha egyáltalán sikerül. E diplomáciai mondattal szőnyeg alá tudják söpörni a vitatott Északi Áramlat-2 gázvezetékről szóló vitát. Az Egyesült Államok máris tett egy gesztust Berlinnek, bejelentette, hogy megszünteti a szankciókat a Gazprom orosz óriáscég leányvállalata, az Északi Áram-2 ellen.
A fő kérdés – ha egyáltalán előveszik- az EU-USA szabad kereskedelmi megállapodás, aminek a trágyalása Trump hivatalba lépésével megszakadt. Sikerül e megoldást találni a kereskedelmi vitákra, hogy elkerülhessük a transzatlanti kereskedelmet terhelő további megtorló intézkedéseket? – ezt itt a nagy kérdés. Estére okosabbak leszünk.