Az ukrajnai háború nem változtatta meg az EU migrációs politikáját
A migráció az elmúlt évtizedekben annyira átpolitizálódott, hogy még az Ukrajnából érkező menekültek sikeres integrációja sem fogja megváltoztatni a más kontinensekről érkező emberekhez való európai hozzáállást – állítják prágai szakértők.
Az ideiglenes védelemről szóló irányelv az ukrajnai háború kitörése óta először lépett életbe, és némi lendületet hozott a menekültválság megoldásával és a menekültek szükségleteinek kielégítésével kapcsolatban. Különösen a Cseh Köztársaságban ment jól a menekülteknek nyújtott segítség kezdeti szakasza.
Ez a lendület azonban csak részben vált be a tágabb értelemben vett migrációs politika szempontjából, mivel az ukrajnai háborút kivételes helyzetnek tekintik.
Az EURACTIV Csehországnak adott kettős interjúban Magda Faltová, az Integrációért és Migrációért Egyesület igazgatója és Christian Kvorning Lassen, az EUROPEUM prágai székhelyű agytröszt igazgatóhelyettese erre hívta fel a figyelmet.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy az EU és államai kettős mércét alkalmaznak, amikor az Ukrajnából és más kontinensekről, főként Afrikából és a Közel-Keletről érkező menekültek megsegítéséről van szó. Például a menekültügyi eljárás hossza teljesen eltérő.
Faltová és Lassen szerint a migráció témájának az elmúlt évtizedekben bekövetkezett átpolitizálódása és kizárólag a biztonság szemüvegén keresztül történő érzékelése. Ez valószínűleg nem fog egyhamar megváltozni, és ez a közelgő Új migrációs és menekültügyi reformról szóló új paktumban is megmutatkozik, amely elsősorban a határvédelemre, a Frontex megerősítésére és a visszatérési politikára összpontosít.
Ezek a biztonsággal kapcsolatos szempontok továbbra is fontos szerepet fognak játszani, akár az emberi jogok rovására is, jósolják a szakértők. Ennek oka, hogy az EU tagállamai között nincs konszenzus a szolidaritásról, és valószínűleg nem is lehet, hacsak nem változik meg az egész narratíva. De valami ilyesmi alapvetően irreális a belátható jövőben, figyelmeztetnek a szakértők.
Forràs: Euractiv , foto: European Union