Az EU védelmi együttműködési programja nem mutat életjeleket
Az uniós védelmi miniszterek kedden (május 23-án) felülvizsgálják és frissítik az ambiciózus PESCO égisze alatt indított védelmi projektek listáját, mivel aggályos, hogy a legtöbb projekt soha nem jut át a célvonalon.
Az uniós tagállamok öt évvel ezelőtt indították el először az úgynevezett állandó strukturált együttműködést (PESCO), amelynek célja a védelmi és ipari együttműködés erősítése volt.
Az idő múlásával egyre több védelmi projekt került fel a listára.
A kezdetben 17 projektet tartalmazó lista összesen 68 projektet fog tartalmazni, miután a miniszterek megállapodtak az új csomagról, a tizenegy projektből álló ötödik “hullámról”, amelyet a miniszterek jövő kedden hagynak jóvá – tudta meg az EURACTIV.
Emellett – immár másodszor – le fognak fújni néhány projektet, mivel azok elindítása óta nem történt előrelépés – mondta két uniós diplomata és tisztviselő az EURACTIV-nak, miközben az uniós védelmi miniszterek a jövő héten Brüsszelben találkoztak, hogy felmérjék a blokk képességeit.
Három projekt van különösen a miniszterek látókörében: a Szlovákia által vezetett, mobil precíziós tüzérségi platform kifejlesztésére irányuló közvetett tüzérségi támogatás (Euro Artillery); a Franciaország és Svédország által vezetett, az európai tesztelési kapacitások és képességek javítását célzó uniós tesztelési és értékelési központok (EUTEC); valamint a Franciaország által vezetett, a tagállamok által a világ különböző pontjain található bázisok és támaszpontok megosztására irányuló Cobasing.
A 27 tagállam által tavaly novemberben elfogadott tanácsi ajánlás kimondta, hogy “amennyiben a projekt tagjai megállapítják, hogy a projektek nem képesek a várt eredményeket biztosítani, az ilyen projekteket újra kell éleszteni vagy le kell zárni, hogy valamennyi PESCO-projekt relevanciája, hatékonysága és hitelessége biztosítva legyen”.
Az uniós tagállamok korábban már lezárták a Németország által vezetett Európai Unió Képzési Missziói Kompetencia Központ (EU TMCC) projektet is. Az először a 2018-as hullámban jóváhagyott projekt célja a világszerte működő uniós kiképző missziókban dolgozó személyzet képzése volt.
A fejlesztésével kapcsolatos munka azonban azt mutatta, hogy már léteznek működő folyamatok, és ajánlásokat tettek a tagállamok közötti jobb koordinációra.
Forràs: Euractiv, foto:EPA-EFE/CHRISTINE OLSSON SWEDEN OUT