Karakorum: Mongólia ősi fővárosa kulturális csoda
Karakorum sok névvel és még több hírnévvel ismert. Ez az ősi város, amely egykor a világ leghíresebb kánjának otthona volt, hamarosan a Selyemút egyik legfontosabb – és legfejlettebb – találkozási pontjává vált.
A mongóliai Övörkhangai tartományban található Karakorum és a környező tájak ma Mongólia egyik legjobb látnivalói közé tartoznak. Az ország mai fővárosától, Ulánbátorból mindössze 350 kilométerre fekvő Karakorumba vezető út nem csak szépsége, hanem történelme miatt is elengedhetetlen része minden mongóliai útitervnek.
Ugyanezen a Kelet és Nyugat találkozását jelző útvonalon egykor törökök, kínaiak, ujgurok, szogdok, magyarok, görögök, örmények, alánok és grúzok jártak. Diplomaták, kereskedők, kézművesek és kereskedők, akik selyemmel, fűszerekkel, teával, elefántcsonttal, gyapottal, gyapjúval és nemesfémekkel, valamint eszmékkel akartak kereskedni. Ennek köszönhetően Karakorum hamarosan olyan hellyé vált, ahol a kultúrák összefonódtak és megtanultak egymással harmóniában élni. Dzsingisz kánról és birodalmáról ma sokunkban élő sokféle képzet ellenére Karakorum a megértésre és elfogadásra épülő város volt.
Olyan hely volt, ahol a különböző vallási gyakorlatokat elfogadták, legalább 12 különböző pogány templom, két mecset, egy templom és legalább egy buddhista templom található a város falain belül.
A város dicsősége azonban rövid életű volt. Kublai kán végül csak 50 évvel a fejlődés kezdete után költöztette át a birodalom fővárosát Pekingbe. A zord hőmérséklet és a támadásoknak való kiszolgáltatottság miatt a város lakói nem sokáig maradtak a városban, és Karakorum hamarosan romhalmazzá változott.
A ma látható Karakorum talán már nem hasonlít a Nagy Kán idejéhez, de mivel a mongol elnök nemrégiben tett fogadalmat arra, hogy az elkövetkező években újjáéleszti ezt a kulturális szempontból jelentős várost, a jövő szebbnek ígérkezik.
Forràs: CNN