Spanyolország megsértette a katalán függetlenségi vezető politikai jogait
Az ENSZ döntése szerint Spanyolország megsértette Carles Puigdemont jelenlegi EP-képviselő és volt katalán elnök politikai jogait – és választói jogait – azzal, hogy megfosztotta őt regionális parlamenti mandátumától – döntött csütörtökön az ENSZ emberi jogi bizottsága.
A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a választott képviselők felfüggesztése “nyilvános és békés cselekményeken alapuló állítólagos bűncselekmények miatt” nem tekinthető összeegyeztethetőnek azzal a követelménnyel, hogy “ésszerű és objektív indokokra” kell alapozni. A döntés “megerősíti a száműzött elnök politikai jogainak megsértését, és ezzel megkérdőjelezi Spanyolország demokratikus hírnevét” – olvasható Puigdemont kabinetjének közleményében.
Spanyolország döntését a legfelsőbb bíróság 2018-ban hagyta jóvá, a spanyol hatóságok által törvénytelennek ítélt 2017-es függetlenségi népszavazást követően Puigdemont ellen indított bírósági eljárás alapján.
Az ENSZ 18 független szakértőből álló emberi jogi bizottsága a polgári és politikai jogok nemzetközi egyezségokmányának (ICCPR) végrehajtását felügyeli. A Paktumnak és az ahhoz csatolt fakultatív jegyzőkönyvnek részes feleként Spanyolországot kötik a bizottság egyéni panaszokból eredő határozatai.
A határozat szerint Spanyolország Puigdemont felfüggesztése sérti az ICCPR 25. cikkét, amelyet a bizottság “a demokratikus kormányzás lényegének” minősít, és amely garantálja az állampolgárok jogát “a közügyek intézésében való közvetlen vagy szabadon választott képviselőkön keresztül történő részvételre”, valamint “a választásra és a valódi időszakos választásokon való részvételre, amelyek általános és egyenlő választójog alapján, titkos szavazással történnek, és garantálják a választók szabad akaratnyilvánítását”.
A bizottság továbbá felkéri Spanyolországot, hogy “tegye közzé és terjessze széles körben” a határozatot, és 180 napot ad az országnak arra, hogy tájékoztassa a bizottságot a határozat végrehajtása és a jóvátétel érdekében hozott intézkedésekről, valamint a hasonló jogsértések jövőbeni megelőzésére irányuló erőfeszítésekről.
Ebben az esetben azonban a bizottság magát az ítéletet “elégséges” jóvátételnek tekinti, így Spanyolországnak nem kell visszaadnia Puigdemont parlamenti mandátumát, és kártérítést sem kell nyújtania.
Forràs: Euractiv, foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND