Menekültek térnek vissza Ukrajnába szexuális kihívások miatt
Az ukrán menekültek ideiglenesen hazatérnek, hogy szexuális és reproduktív egészségügyi ellátásban részesüljenek, miután Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában korlátozottnak találták lehetőségeiket, míg mások illegális megoldásokat keresnek – derül ki a Reproduktív Jogok Központja által közzétett tanulmányból.
A kedden közzétett tanulmány kilenc nemzetközi emberi jogi szervezet munkáját dokumentálja, hogy a korlátozó nemzeti törvények milyen riasztó hatással vannak az alapvető ellátást és támogatást kereső menekültekre.
A jelentés megállapításai több mint 80 félig strukturált interjúból származnak, amelyeket 2022 júliusa és 2023 áprilisa között készítettek. Megállapította, hogy az ukrán menekültek káros késedelmekkel, szorongással, félelemmel, pénzügyi nehézségekkel, intézményi rasszizmussal és nem megfelelő ellátással szembesülnek, ami közvetlenül befolyásolja az egészségüket és általános jólétüket.
Egyes ukrajnai menekültek egészségét és jólétét veszélyezteti, hogy nem biztosítják az alapvető és időérzékeny egészségügyi és támogató szolgáltatásokhoz való hozzáférést, ami súlyosbítja az ukrajnai invázió következtében elszenvedett károkat – mondta az EURACTIV-nak a Centre Reproductive Rights európai regionális vezető igazgatója, Leah Hoctor.
“Az Európai Unió ígéretet tett arra, hogy menedéket és ellátást nyújt az Ukrajnából érkező menekülteknek. Mégis az Ukrajnából származó nők […] gyakran egészen más valóságot tapasztalnak, amikor szexuális és reproduktív egészségügyi ellátásra van szükségük […] a korlátozások, a zűrzavar, a megbélyegzés és a megkülönböztetés akadálypályájával szembesülnek” – tette hozzá.
Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában rendkívül korlátozó környezet van a reproduktív egészségügyi ellátás és a nemi alapú erőszakot támogató szolgáltatások tekintetében. A jelentés megállapította, hogy a nők jogi korlátozásokkal, költségakadályokkal, információhiánnyal és rossz minőségű ellátással szembesülnek, amikor ilyen támogatáshoz jutnak.
Továbbá a reproduktív ellátást kereső nők gyakran komoly fenyegetésekkel, zaklatással és megfélemlítéssel szembesülnek olyan környezetben, ahol a reproduktív jogok nem tartoznak az állam prioritásai közé.
Forràs: Euractiv