India a G20-ak csúcstalálkozójának megszervezésével teljesen figyelmen kívül hagyja Dzsammu és Kasmir vitatott státuszát
Az indiai kormány a G20-ak csúcstalálkozójának részeként 2023. május 22-24. között Srinagarban rendezi meg a turisztikai munkacsoport ülését. A tervek szerint több mint 100 nemzetközi küldött vesz majd részt a találkozón. Azonban a terület 1947 óta India illegális megszállása alatt áll, ezért az EU-nak fel kellene ismernie India hátsó szándékát a blokk szrinagari ülésének megtartása mögött. A G20-ak találkozójának megtartása az indiai megszállás alatt álló Dzsammu és Kasmírban a terület világszerte elismert vitatott státuszának teljes figyelmen kívül hagyása, és olyan paródia, amelyet a nemzetközi közösségnek semmilyen körülmények között nem szabad elfogadnia.
A G20-aknak nem szabad elfelejteniük, hogy India súlyos emberiség elleni bűncselekményeket követ el a megszállt Dzsammuban és Kasmírban. Dzsammu és Kasmír népének demokratikus jogait megtagadják. A megszálló erők drákói törvényeket hoznak, korlátozzák a mozgást és a szólásszabadságot, ugyanakkor az emberi jogi aktivistákat börtönbe zárják. A területekre nem engednek be nemzetközi nem kormányzati szervezeteket. Az újságírókat minden tevékenységükben akadályozzák, és a nemzetközi újságírókat nem engedik be a területre, ami ellentmond az EU és az ENSZ által képviselt demokratikus értékeknek.
Az indiai erők 2019. augusztus 5-i törvénytelen és egyoldalú akciói óta 639 ártatlan kasmíri lakost öltek meg bíróságon kívüli gyilkosságok során. Az ENSZ számos jelentése, köztük az Emberi Jogi Főbiztos Hivatalának (OHCHR) 2018-ban és 2019-ben megrendelt két jelentése is újra megerősítette a kasmíri nép elleni folyamatos indiai atrocitásokat. Ezen felül tömeges gyilkosságok, erőszakos eltűnések, kínzások, nemi erőszak, szexuális támadások, elnyomás és a szólásszabadság elnyomása az indiai hadsereg, a Központi Tartalékos Rendőrség és a Határvédelmi Erők által elkövetett szörnyű bűncselekmények.
A világ tanúja az újságírók és az emberi jogi aktivisták folyamatos elnyomásának olyan drákói törvények alkalmazásával, mint a felbujtás és a terrorizmus elleni törvények, például a törvénytelen tevékenységek megelőzéséről szóló törvény (UAPA), a közbiztonsági törvény és a 2020-as új médiapolitika. E törvények értelmében elhallgattatják az olyan emberi jogi aktivistákat, mint Khurram Parvez, a díjnyertes emberi jogi aktivista, és újságírókat, köztük Muhammad Ahsan Untoo, Irfan Mehraj, Sajad Gul vagy Rana Ayyub újságírónő, akik megpróbálják leleplezni az indiai megszálló erők valódi arcát. Az ilyen jogszabályokat arra használják, hogy az újságírók és aktivisták büntetőeljárásainak ördögi körét hozzák létre.
Amennyiben az Európai Unió komolyan veszi szerepét, hogy fellép az emberi jogok megsértése ellen, történjék az a világ bármely területén, akkor fel kell kérnie a G20-országokat, hogy kerüljék el az ENSZ által vitatott hovatartozású Dzsammu és Kasmír területén tartandó találkozót.
Barcs Endre