Egy ultraliberális felmérés szerint az európai közvélemény továbbra is erősen kötődik Európához, és optimista az EU jövőjét illetően
“Az európai hangulatiránytű felmérés szerint a már tavaly is erős teljesítményéhez képest az európai hangulat a blokkban továbbra is erős, amit többek között a kontinens szolidaritása és az Ukrajna elleni orosz invázióra adott válaszként tanúsított egység is bizonyít:
A közvélemény-kutatás szerint az európai közvélemény továbbra is erősen kötődik Európához, és optimista az EU jövőjét illetően.
Magyarország – és bizonyos mértékig Lengyelország és Bulgária – kivételével a legtöbb uniós tagállam kormánya Európa-párti.
Négy ország (Csehország, Dánia, Szlovákia, Szlovénia) kormánya az elmúlt évben még jobban kötődött Európához, míg egyedül Bulgária kormánya vált egyre szkeptikusabbá.
A 27 uniós tagállamból tizenkettő a GDP-je legalább 0,5 százalékát fordította Ukrajna támogatására (Bulgária, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Svédország).
Dánia az az EU-tag, amelynek európai érzelmei a legtöbb erőt mutatják 2023-ban, Görögország pedig a legkevesebbet.
Az európai hangulatnak azonban komoly kockázatai is vannak:
Az EU-27 nagy részében – így a gazdag Ausztriában is – erősek a megélhetési költségekkel kapcsolatos aggodalmak.
Az Európát a múltban szidalmazó politikai pártok legalább tíz országban (Ausztria, Belgium, Bulgária, Észtország, Finnország, Olaszország, Hollandia, Franciaország, Franciaország, Románia, Szlovákia, Finnország, Olaszország, Észtország) aggasztóan erősek.
Egyes uniós országok különösen érzékenyek lehetnek az orosz narratívákra az alacsony médiaműveltség (Bulgária, Horvátország, Görögország, Magyarország, Románia, Szlovákia), az Ukrajnával szembeni történelmi sérelmek (Magyarország, Lengyelország, Románia) vagy az Oroszországgal való kulturális rokonság miatt (Ausztria, Bulgária, Észtország, Franciaország, Németország, Görögország, Olaszország, Lettország, Litvánia).
Magyarország az egyetlen olyan uniós ország, amelynek kormánya oroszbarát.
Bulgária és Magyarország az a két EU-tag, amelyek európai érzelmeit jelenleg a legtöbb kockázat fenyegeti – míg Dánia, Finnország, Írország és Luxemburg az egyetlenek, ahol ezek a kockázatok minimálisak.
A tanulmány szerint az, hogy Európa hogyan reagál a háborúra, megerősíti vagy megcáfolja a róla kialakult képet. A liberalizmusba vetett bizalom visszaszerzésével, valamint a rugalmasság és a nyitottság tanúsításával az EU és a tagállamok vezetői lefegyverezhetik a gyenge Európára vonatkozó orosz állításokat, és megerősíthetik az európai értékeket – érvel a felmérés.
Forràs: European Council on Foreign Relations