Nagy a riadalom a civil szervezetek körében. Egy EU tervezet szerint be kellene jelenteniük, ha finanszírozásuk az EU-n kívülről származik
A civil társadalmi csoportok az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek küldött levelükben sürgették az Európai Bizottságot, hogy ne terjesszen elő olyan új szabályokat, amelyek előírnák, hogy a nem kormányzati szervezeteknek nyilvánosságra kell hozniuk, ha finanszírozásuk az EU-n kívülről származik.
A levélben egy több mint 200 civil társadalmi csoport arra figyelmeztetett, hogy a hasonló törvények “jelentősen korlátozzák a független civil társadalom mozgásterét, és eszközként használják őket a kritikus hangok elhallgattatására”.
A Bizottság várhatóan még ebben a hónapban javaslatot tesz egy új “demokráciavédelmi csomagra”, amely a Katargate vesztegetési botrányt követően egy sor reformot fog meghatározni az uniós intézmények átláthatóságának javítása és a külföldi beavatkozás elleni küzdelem érdekében.
A Bizottság egy új jogszabály előterjesztéséről beszélt, amelynek célja “az EU-n kívülről fizetett vagy irányított érdekképviseleti szolgáltatásokra vonatkozó közös átláthatósági és elszámoltathatósági normák bevezetése, a belső piac megfelelő működéséhez való hozzájárulás, valamint az uniós demokratikus szféra védelme a rejtett külső beavatkozástól”.
Az év elején Monika Hohlmeier, a Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának néppárti elnöke az ellenőrzés és az átláthatóság fokozása érdekében az amerikai Foreign Agents Registration Act [FARA] uniós megfelelőjének létrehozására szólított fel, amely a lobbistákra és a nem kormányzati szervezetekre is kiterjedne.
Az amerikai FARA jogszabály előírja, hogy minden harmadik országbeli politikusnak és lobbistáiknak regisztrálniuk kell magukat, és egy nyilvánosan hozzáférhető weboldalon részletesen ismertetniük kell az amerikai törvényhozókkal folytatott munkájukat, beleértve a hivatalos szerződéseket és a díjakat is.
Az Európai Néppárt emellett a nem kormányzati szervezetek átfogó pénzügyi előszűrését követelte, mielőtt azok felkerülnének az EU átláthatósági nyilvántartásába, valamint az Európai Bizottság és a nem kormányzati szervezetek közötti szerződéses megállapodások közzétételét.
A civil társadalmi csoportok azonban azt állítják, hogy az amerikai FARA-szabályok csak akkor írják elő a szervezetek nyilvántartásba vételét, ha azok egy külföldi szervezet közvetlen ellenőrzése alatt állnak. Következésképpen a bejelentések túlnyomó többségét ügyvédi irodák, lobbicégek, PR-cégek és turisztikai ügynökségek teszik ki, és a FARA-t szinte soha nem alkalmazzák a civil társadalmi szervezetekre.
A nem kormányzati szervezetekre összpontosító törvény “nem szándékolt negatív következményekkel járhat, akadályozva a civil társadalmi szervezeteket abban, hogy betöltsék a demokrácia védelmezőjeként betöltött szerepüket Európában és azon kívül. Emellett korlátozná az EU azon képességét, hogy világszerte támogassa a veszélyeztetett civil társadalmat és az emberi jogok védelmezőit” – tette hozzá a levél.
Forràs: Euractiv