Az ember okozta éghajlatváltozás az oka a katasztrofális kelet-afrikai aszálynak
Kelet-Afrika legalább 40 éve legsúlyosabb aszálya, amely több millió embert sodort az éhínség szélére, nem következett volna be, ha nem az ember okozta éghajlatváltozás okozta volna – közölte csütörtökön a szélsőséges időjárással foglalkozó tudósok hálózata.
A tudósok szerint a globális hőmérséklet-emelkedés – amely nagyrészt a fosszilis tüzelőanyagok elégetése miatt következett be – megzavarta azokat az időjárási mintákat, amelyek általában csapadékot hoznak Etiópiába, Kenyába és Szomáliába. Tavaly ősszel az egykor megbízható esőzések rekordot jelentő ötödik egymást követő évszakban maradtak el. A melegebb körülmények miatt több nedvesség párolgott el a tájról, ami kiszárította a termőföldeket és több millió állat éhezését okozta.
A tudósok szerint mivel a globális hőmérséklet körülbelül 1,2 Celsius-fokkal magasabb az iparosodás előtti átlagnál, a mostanihoz hasonló aszályok százszor valószínűbbek, mint egy hűvösebb világban.
Afrika szarván jellemzően két esős évszak van: a “hosszú esők” márciustól májusig, a “rövid esők” pedig októbertől decemberig tartanak. 2020 őszétől 2022 végéig mindkét évszak csapadékmennyisége jóval az átlag alatt volt, és több vízgyűjtő területén 1981 óta a legalacsonyabb volt a csapadékösszeg.
Az éghajlatváltozás különösen a hosszú esők esetében jelent gondot. Ezeket az intertrópusi konvergenciazóna (ITCZ), a Földet az Egyenlítő körül körülvevő felhősáv generálja. Tavasszal az ITCZ általában észak felé követi a napot, és Etiópiát, Kenyát és Szomáliát ellátja a nagyon szükséges szezonális esőzésekkel.
De még a gyengébb esőzéseknél is problémásabb az, ahogyan a magasabb hőmérséklet közepette a táj kiszáradt. A tudósok szerint a felmelegedés minden egyes Celsius-fokjával a légkör körülbelül 7 százalékkal több nedvességet képes megtartani. Ez a melegebb, szomjasabb légkör szó szerint kiszívta a vizet a régió növényeiből és talajából, a kutatók szerint a régió nagy területeit az amerikai Nemzeti Meteorológiai Szolgálat által “rendkívüli szárazságnak” nevezett állapotba taszítva.
Forràs : The Washington Post