Migráció : Németországnak kezd elege lenni belőle, míg az EU továbbra is csak szenved
Míg Németország eddig menekültbarát álláspontot képviselt az EU-n belül, és Nancy Faeser belügyminiszter a hónap elején kijelentette, hogy “az emberiességnek nem lehetnek maximális határai”, a kormány most mégis kénytelen keményebb álláspontot képviselni a közelgő uniós menekültügyi tárgyalásokon.
A gyorsított menekültügyi eljárásokkal kapcsolatban, amelyek lehetővé tennék a menedékkérők tranzitzónákban tartását, és az elutasított kérelmezők könnyebb és gyorsabb hazatoloncolását eredményeznék, a kormány egyet fog érteni.
Szakértők máris bírálták a rendelkezést, mondván, hogy az nem arányos, és a migránsok ilyen módon történő fogva tartása sérti a nemzetközi emberi jogokat. Németország ugyanakkor olyan változtatásokat fog szorgalmazni, amelyek felhígítják a Bizottság eredeti javaslatát.
A német kormány azt is javasolja, hogy a 18 év alatti gyermekes családok a rendes eljárásnak vessék alá magukat, míg a Bizottság 12 évnél húzza meg a határt.
Az Európai Bizottság 2020-ban javasolta az úgynevezett uniós migrációs paktumot az uniós menekültügyi szabályok átalakítására, bár a politikai spektrum különböző oldaláról heves kritikák érkeztek mind a kötelező szolidaritásról szóló elképzelések, mind a felgyorsított menekültügyi eljárások miatt.
Bár az erről szóló tárgyalások már régóta elakadtak, nemrégiben ismét lendületet kaptak, és az uniós miniszterek várhatóan júniusban közös álláspontot alakítanak ki.
Az Európai Parlamenttel és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások várhatóan 2024 februárjában vagy márciusában zárulnak le.
Forràs : Euractiv