Örményország fél, hogy szankciókat kap anyakába, amiért amerikai chipeket szállít Oroszországnak
Örményország megpróbálja lekicsinyelni az Európából és Amerikából származó félvezető chipek és más elektronikai alkatrész importja megugrásának jelentőségét. Becslések szerint szinte az összes szállítmányt Oroszországba küldik, hogy ott rakétákban és más, az ukrajnai háborúban bevetett fegyverekben használják fel – írja Nick Powell politikai szerkesztő.
Örményország nem tagadhatja, hogy rajtakapták, de minden bizonnyal mindent megtesz, hogy meggyőzze az Európai Uniót és az Egyesült Államokat arról, hogy csak azért, mert segít Oroszországnak kijátszani a szankciókat, nem kellene másodlagos szankciókkal szembenéznie. Az először a New York Times-ban megjelent információk szerint rendkívüli mértékben megnőtt az örmény elektronikai alkatrészek, köztük a félvezető chipek nyolc különösen érzékeny kategóriájának importja.
Az újság által látott egyik dokumentum nyilvánvalóan az Egyesült Államok Ipari és Biztonsági Hivatalától származik. Ebben az áll, hogy 2021 és 2022 között Örményország chipek és mikroprocesszorok importja az Egyesült Államokból 515%-kal, az EU-ból 212%-kal ugrott meg. Az iroda becslése szerint szinte az összes importot, 97%-át Oroszországba reexportálták.
A létfontosságú elektronikai alkatrészek orosz importja elleni szankciók különösen hatékonyan aláásták az ország Ukrajna elleni háborús erőfeszítéseit; az ország arra szorult vissza, hogy megpróbálja újrahasznosítani a hazai készülékekből kitépett alkatrészeket. Oroszország közeli szövetségeseként Örményország nem meglepő útvonala a szankciók lebontásának, de most azt szeretné, ha az USA és az EU figyelmen kívül hagyná, hogy mi folyik itt.
Forràs : The New York Times