Tisztelgés a 96 éves korában elhunyt Belafonte előtt
Barack Obama, Tom Morello, Joe Biden és Martin Luther King Jr. gyermekei is lerótták kegyeletüket Harry Belafonte – a “Day-O (The Banana Boat Song)” című daláról, valamint polgárjogi aktivizmusáról ismert calypso énekes – 96 éves korában elhunyt.
A veterán előadóművész és polgárjogi aktivista manhattani otthonában hunyt el szívelégtelenségben – erősítette meg Ken Sunshine szóvivő a The New York Timesnak.
Belafonte az 1940-es évek végén kezdte pályafutását, ahol állítólag első élő fellépése során a jazzlegendák Miles Davis és Charlie Parker kíséretében lépett fel. Debütáló albuma, a ‘Mark Twain and Other Folk Favourites’ 1954-ben jelent meg az RCA-n keresztül.
Az áttörést azonban harmadik stúdióalbuma, a “Calypso” jelentette. A “Day-O” című nyitódalával az album volt az első, amelynek eladásai meghaladták az egymillió darabot.
Belafonte egészen a 70-es évek elejéig termékeny volt, évente átlagosan két albumot adott ki. Ezek közül az 1957-es “An Evening With Belafonte” és az 1961-es “Jump Up Calypso” egyaránt arany minősítést kapott az RIAA-tól. Harmincadik és egyben utolsó stúdióalbuma, a ‘Paradise in Gazankulu’ 1988-ban jelent meg.
Hosszú zenei karrierje mellett Belafonte színészként is dolgozott. Az 1957-es Island in the Sun című filmben játszott főszerepét az amerikai délen ellentmondásosnak tartották egy vegyes bőrszínű románc ábrázolása miatt. Memphisben betiltották a film bemutatását, és a vetítéseket tiltakozások kísérték. Ennek ellenére a film első lett a kasszasikerlistán. Belafonte utolsó filmszerepe egy cameo volt a 2018-as BlacKkKlansman című filmben, amelyet Spike Lee rendezett.
Belafonte élete nagy részét az aktivizmusnak szentelte. Az énekes a néhai Dr. Martin Luther King Jr. barátja és bizalmasa volt, részt vett a polgárjogi mozgalomban, az UNICEF jószolgálati nagyköveteként dolgozott, és az 1980-as években az apartheid miatt Dél-Afrika kulturális bojkottját vezette.
Életének két fő aspektusát 1985-ben egyesítette, amikor USA 4 Africa projektnévvel kezdeményezte a “We Are The World” című, listavezető jótékonysági kislemezének kiadását. Halálhírére számos méltatás érkezett a zenei, kulturális és politikai szférából. Barack Obama, az Egyesült Államok korábbi elnöke úgy jellemezte a néhai Belafonte-t, mint “egy korlátokat áttörő legendát, aki arra használta a platformját, hogy másokat felemeljen”.
Forràs New Musical Express