Az Európai Uniónak három vezetője van, de egyik sem az
Mivel az EU alaptörvénye nem írja le pontosan a hatásköröket, hárman is követelik maguknak a jogot, hogy az EU nevében nyilatkozzanak. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és az EU soros elnökségét betöltő tagország miniszterelnöke, jelen esetben Janez Janša. A tisztázatlan hatáskör egyre több problémát szül. Láttuk, mi történt Ankarában, ahol Erdogan szándékosan kihasználta az EU-nak ezt a fogyatékosságát, most pedig a szlovén miniszterelnök vette magának a bátorságot, hogy az EU soros elnökeként az EU nevében nyilatkozzon.
Janez Janša szlovén miniszterelnök ugyan az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be, de külpolitikailag “nem képviseli” az EU-t – jelentette ki Josep Borrell, az EU diplomáciai vezetője hétfőn, reagálva Janša azon kijelentéseire, amelyek feszültséget váltottak ki Iránnal.
Borrell újságíróknak tett szokatlan kijelentése azt követően hangzott el, hogy Janša szombaton nemzetközi vizsgálatot követelt az iráni politikai foglyok 1988-as kivégzésével kapcsolatban. Ezek a kivégzések az Amnesty International szerint legalább 2000 halálos áldozatot követeltek, egyes megfigyelők szerint ez a szám jóval magasabb.
Janša az Iráni Ellenállás Nemzeti Tanácsa által szervezett éves Szabad Irán Világtalálkozón elhangzott videofelvételen tett megjegyzéseiben utalt az Amnesty International azon követelésére is, hogy indítsanak vizsgálatot Ebrahim Raisi megválasztott iráni elnök ellen, kivégzésekben való állítólagos részvétele miatt.
“Közel 33 évig a világ megfeledkezett a mészárlás áldozatairól. Ennek meg kell változnia” – mondta beszédében Jansa. Az EU nagyon szereti hangoztatni elkötelezettségét az emberi jogok mellett, de ez sajnos nem mutatkozik meg a gyakorlatban.
Forrás: Politico